BRATISLAVA, TRNAVA – Hoci sa futbalové kluby na kritické zápasy chystajú aj mesiac dopredu, bitkám svojich agresívnych fanúšikov vždy nezabránia.
„Už dlho pred začiatkom zápasu sa usilujeme urobiť všetko preto, aby sa nič nestalo,“ hovorí tajomník druholigových Zlatých Moraviec Peter Martinec. Zápasy v klube zvyknú deliť na rizikové a tie ostatné. „My do kategórie rizikových počítame Topoľčany, Nitru a Trnavu.“
Najagresívnejšie tvrdé jadro futbalových fanúšikov má Trnava, Košice, Nitra a bratislavský Slovan. Medzi jednotlivými tábormi v minulosti podľa našich informácií existovalo aj priateľstvo. Napríklad Trnavčania s Košičanmi boli v rokoch 1995 a 1996 veľkí kamaráti. Zjednocovala ich nenávisť voči Slovanu. Neskôr sa však rozkmotrili a k roztržkám dochádzalo aj medzi nimi.
Policajti sa na rizikové zápasy špeciálne pripravujú už dávnejšie. Hovorca železničnej polície Jozef Búranský tvrdí, že majú rozpis prvej aj druhej futbalovej ligy na celú sezónu: „Monitorujeme situáciu na staniciach aj vo vlakoch.“ Vlakmi však už fanúšikovia väčšinou nechodia – presúvajú sa autobusmi, ktoré platia z členského vo fanklube.
Policajti fanúšikov niekedy odprevádzajú až na štadión, nezriedka na koňoch.
Keď hrá Slovensko, najkritickejší je zápas s Maďarskom. Vtedy sú fanúšikovia schopní sa zjednotiť. Špecialista na extrémizmus z Prezídia Policajného zboru porovnáva – my máme na celé Slovensko len desať špecialistov, ale napríklad v Čechách ich je 130.
Policajt z kriminálky priznáva, že drvivá väčšina agresívnych fanúšikov sú prívrženci alebo sympatizanti hnutia skinhed. Dokazuje sa im to však ťažko.
Mnohým vraj pred futbalom stačí, ak si udrú raz a sú spokojní.
(mož, rh)