BRATISLAVA, KOŠICE – Majetok, ktorý ešte ostal v spoločnostiach B.M.G. a Horizont, sa už nebude môcť predávať bez súhlasu štátu. Krajský súd v Košiciach mesiac po zatvorení pobočiek vymenoval predbežných správcov konkurznej podstaty. Tí majú obe firmy bez ďalšieho tunelovania nasmerovať do riadneho konkurzu a zabrániť neželanému pohybu majetku v spoločnostiach. Konatelia firiem budú na všetko potrebovať súhlas správcov, ktorých úlohou je aj zmapovať zostávajúci majetok vo firmách, skontrolovať účty a navrhnúť konkurz.
Koľko majetku zostalo v B.M.G. a Horizonte, nie je jasné. Od ich obchodných partnerov sa verejnosť dozvedela, že po vyhlásení nesolventnosti sa konatelia týchto firiem snažili predávať lukratívny majetok. Minulý týždeň tak spoločnosť pripravili o tri populárne časopisy, ktoré už nebudú môcť poslúžiť na uspokojenie veriteľov.
Tí sa môžu spoliehať iba na to, že vo firmách ešte niečo zostalo na vyplatenie aspoň malej čiastky z toho, čo do nej vložili. Vláda totiž včera v dokumente, schválenom všetkými ministrami, definitívne odmietla odškodnenie klientov zo štátnych peňazí.
Podľa dokumentu by to bolo nespravodlivé, technicky náročné, nezákonné a nebezpečné pre budúcnosť. „Na dôsledky riskantného, často neuváženého nakladania s peniazmi zo strany približne piatich percent občanov, by sa museli poskladať všetci ostatní,“ zopakoval hlavný dôvod vicepremiér Ivan Mikloš.
Vláda však chce vytvoriť predpoklady, aby sa podobné krachy nezopakovali aj v budúcnosti. Plánuje preto dbať o potrestanie vinníkov, rozšíriť vyšetrovacie tímy a v rámci svojich možností aj dohliadať nad priebehmi konkurzov.
(jj, kj)