Študenti včera v Paríži prerušili na dve hodiny linku metra. FOTO - ČTK/AP |
Francúzsky prezident Jacques Chirac včera v televíznom prejave k národu oznámil, že vyhlási platnosť zákona o prvom zamestnaní. Zároveň ale vyzval k tomu, aby okamžite upravili najspornejšie body zákona. Prezidenta neodradili ani masové protesty študentov a odborárov. Ak by zákon nevyhlásil, pravdepodobne by nasledovala demisia vlády Dominiqua de Villepina.
Zákon už prešiel parlamentom, vo štvrtok ho odobrila Ústavná rada, ktorá vyhlásila, že nie je protiústavný. Včera tak nakoniec urobil aj prezident. Mal by uľahčiť prijímanie, ale aj vyhodenie z prvého zamestnania. Skúšobná lehota pre zamestnancov do 26 rokov sa má predĺžiť na dva roky.
Študenti, odborári a kompletná ľavica sa nechcú vzdať a už ohlásili nový, tentoraz takmer generálny štrajk na budúci utorok. Štrajkujúcim študentom hrozí, že stratia rok. Po štrajkoch totiž prichádza doba skúšok, ktoré budú musieť preložiť na september. Väčšina komentátorov sa zhoduje, že táto búrka neprinesie žiadne blesky. Opozičná ľavica totiž neponúkla okrem jednotného nesúhlasu žiadny protinávrh. A okrem toho: francúzska nezamestnanosť síce pomaly, ale predsa klesá. Napriek tomu sa povážlivo trasie prezidentské aj premiérske kreslo. Zatiaľ nikto nemôže povedať, ako to naozaj dopadne. Pre prezidenta Chiraca, a hlavne premiéra Dominiqua de Villepina, ktorý zákon predložil, je to nepríjemná situácia. Postupujú spoločne a ich tandem sa vraj potvrdil aj pri včerajších rokovaniach.
Chirac dramaticky prepadol v prieskumoch verejnej mienky. Podľa posledných prieskumov mu verí už iba každý piaty Francúz. Tí štyria prví sú proti.
Villepin hovorí, že je ochotný rokovať o zmenách v zákone. Nemôže však zásadne ustúpiť, lebo by poprel sám seba. Zdá sa, že akékoľvek riešenie mu nepomôže v boji o prezidenta. Villepin bol doteraz považovaný za jedného z najvážnejších kandidátov. Druhým je minister vnútra Nicolas Sarkozy. Ten je síce členom Villepinovej vlády, ale tvári sa, akoby sa ho zákon netýkal.
Komentátori sa zhodujú, že protesty sú ďalším dôkazom, že Francúzi majú zásadný odpor k akýmkoľvek sociálnym či politickým reformám.
Autor: ADOLF BAŠTA, Paríž