Peter Šťastný vyzval Širokého abdikovať. FOTO - ČTK
V utorok Šťastný, bývalý manažér hokejovej reprezentácie, označil Širokého za podporovateľa Smeru a bývalého pracovníka ŠtB, ktorý pôsobil v minulom režime na ambasáde vo Washingtone. Vo štvrtok zasa v relácii STV Pod lampou povedal, že Široký môže skončiť aj v rukách polície.
Reláciu sledoval aj hokejový fanúšik a prezident Ivan Gašparovič, ale podľa jeho hovorcu Mareka Trubača do sporu, ktorý "nepovažuje za problém slovenského hokeja", nemieni vstúpiť.
Z politikov vystúpil na obranu Šťastného šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos, ktorý je rád, že sa o probléme začalo otvorene hovoriť. Naopak poslanec Smeru Robert Kaliňák Šťastnému vyčíta, že "zaťahuje politiku do hokeja".
Šťastný o Širokom povedal, že je mimoriadne bohatý, angažoval sa v Harvardských fondoch s trestne stíhaným Viktorom Koženým, pôsobil vo VSŽ a iných spoločnostiach, z ktorých sa záhadne stratili miliardy korún.
Vyzval Širokého, aby odstúpil z funkcie.
Na otázku, prečo má s minulosťou Širokého taký problém až teraz, hoci s ním roky spolupracoval, Šťastný povedal, že predtým nemal také informácie, ako má dnes.
Šťastný bol v televíznej relácii sám, Široký neprišiel, lebo bol v zahraničí, ale pozvanie odmietli aj ľudia zo zväzu. Široký sa počas týždňa k obvineniam Šťastného nevyjadroval, ale na nedeľu zvolal tlačovú besedu a údajne zvažuje proti nemu aj právne kroky.
V Cibulkových zoznamoch je pod menom Široký údaj, že pracoval v rozviedke ŠtB. V zoznamoch, ktoré zatiaľ zverejnil Ústav pamäti národa, sa jeho meno nenachádza.
Na otázku moderátora relácie, či Šťastnému neprekáža, že meno ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana z SDKÚ sa tiež spája s ŠtB, odpovedal vyhýbavo a za jeho súčastnú prácu ho pochválil. Kukan bol za komunizmu významným diplomatom a dodnes za veľvyslancov vymenúva aj bývalých pracovníkov ŠtB. Veľvyslancom v Sarajeve je napríklad Miroslav Mojžita, ktorý bol majorom ŠtB a rozviedčikom. Ak je pravda to, čo tvrdia Cibulkove zoznamy, na rovnakej úrovni bol v ŠtB aj Široký.
Výkonný výbor zväzu Šťastnému nedávno nepredĺžil zmluvu na funkciu generálneho manažéra reprezentácie. (mož, rf)
Široký v hokejiJuraja Širokého zvolili prvý raz za prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja na mimoriadnom kongrese 24. júna 1998. Stal sa štvrtým šéfom slovenského hokeja v ére samostatnosti po Jánovi Mitošinkovi (1992 - 1997), Viktorovi Špakovskom (1997) a tragicky zosnulom Dušanovi Pašekovi (1997 - 1998). Širokého opätovne zvolili na čelo SZĽH na jar 2002. V Medzinárodnej hokejovej federácii (IIHF) zastáva funkciu šéfa komisie rozhodcov. (r)Funkcionári vravia o spolitizovanon spore
Šéf organizácie Pro-Hokej, ktorá riadi extraligu, Vladimír Paštinský povedal, že "všetko je to spolitizované". Jeho organizácia najskôr za všetky kluby vydala spoločné stanovisko, že podporujú vedenie zväzu v spore s Petrom Šťastným, neskôr však Poprad zmenil svoj postoj a vyjadrením pána Danka podporil Petra Šťastného, povedal Paštinský.
Ani jemu sa však nepáčilo, akým nekultúrnym spôsobom sa vedenie hokejového zväzu po zimnej olympiáde v Turíne zbavilo Šťastného. Priznal, že minulosť Juraja Širokého je dosť nejasná, ale oficiálne nevie nič o jeho pôsobení v ŠtB.
"K sporu sa nevyjadrujem. Je to záležitosť dvoch ľudí. Nech si to vybavia medzi sebou," povedal prezident Dukly Trenčín Róbert Švehla.
"Do nášho športu sa dostáva príliš veľa politiky. Blížia sa voľby," reagoval na spor riaditeľ extraligového klubu HK 32 Liptovský Mikuláš Vlastimil Škandera. Svojím hlasom podporil v rámci organizácie Pro-Hokej, a. s., Širokého.
Klub z Liptova získava podľa jeho riaditeľa prevažnú väčšinu peňazí od sponzorov. Zo zväzu dostáva jeho klub milión korún na mládež, čo sú však prostriedky z ministerstva školstva. (on)
Prezident Ivan Gašparovič a Juraj Široký (vpravo dole) na Slovane. FOTO - ARCHÍV TASR