Zdalo sa, že ide len o chýr. Minulú sobotu, už niekoľko hodín po rozohnaní opozičnej demonštrácie, sa Minskom začala šíriť informácia, že dvaja demonštranti zomreli na následky bitky od polície. Minister vnútra Uladzimir Navumou to okamžite poprel.
Štáb opozičného lídra Alexandra Milinkieviča včera vydal vyhlásenie, že Siarhej Atraščonka, ktorého policajti brutálne zbili a previezli do nemocnice s rozbitou hlavou, pred niekoľkými dňami zomrel. V nemocnici, v ktorej bol hospitalizovaný, to nepotvrdili.
Milinkievičov štáb požiadal prípadných svedkov, ktorí by mohli o osude Atraščonku podať akúkokoľvek informáciu, aby sa ozvali.
Atraščonka stál v prvých radoch demonštrantov, a potom, čo ho policajti zbili obuškami a dokopali, zostal ležať na ceste a niekoľko minút si ho nevšímali. Až po chvíľke ho za nohy a hlavu odtiahli k sanitke, ktorá čakala neďaleko.
"V skutočnosti nepoznáme osud viacerých ľudí," povedala tlačová hovorkyňa bývalého opozičného kandidáta Alexandra Kazulina Nina Šydlouskaja, ktorá sa pustila do pátrania po zmiznutých demonštrantoch. "Okrem Atraščonku sa snažíme nájsť ešte jedného chlapca, o ktorom sa dosiaľ nič nevie. V žiadnych zoznamoch nie je uvedený. Tiež nevieme o osude ďalších dvoch ľudí, ktorých spolu s Kazulinom pustili za policajný kordón na vyjednávania."
Polícia hľadanie zadržaných či zranených neuľahčuje. Sama žiadne zoznamy nevydala a príbuzní sa o ich osude len domnievajú. Po uväznení zadržaných demonštrantov príbuzným ani neoznámili, aký dlhý trest dostali a tí teda nevedia, kedy vyjdú na slobodu. Vo väzení je pritom viac než 500 ľudí.
Neoficiálne zoznamy vydala iba organizácia pre ľudské práva Viasna, ktorá mená zadržaných získavala priamo od nich po skončení súdnych procesov.
Na verejnosť sa po viac než týždennej odmlke vrátil prezident Alexander Lukašenko. Včera vystúpil v televízii, aby pozdravil bieloruský národ s 10. výročím vzniku Zväzu Ruska a Bieloruska a dvoch hercov slávnostne menoval národnými umelcami.
Bielorusko ponúka azyl francúzskym študentom
MINSK - Francúzski študenti, ktorých by po štrajkoch vylúčili z francúzskych univerzít, môžu študovať v Bielorusku. S ponukou prišlo bieloruské ministerstvo školstva. Francúzska vláda študentom, ktorí sa búria proti zavedeniu dvojročnej skúšobnej doby, však vylúčením nepohrozila. Poľsko, Česko a Slovensko ponúkli možnosť doštudovať bieloruským študentom, ktorých zadržali na demonštráciách proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Mnohí z nich sú vo väzení a pravdepodobne ich vyhodia zo školy. (čtk)
Autor: JURIJ LEVITOV, Minsk