Expremiér Českej republiky Vladimír Špidla považuje voľný pohyb pracovnej sily za jednu zo základných európskych hodnôt. Navyše, z ekonomického hľadiska je pohyb pracovnej sily bez obmedzení jedným z prínosov pre konkurencieschopnosť únie ako celku, povedal. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Už dnes je známe, že Nemecko a Rakúsko zatiaľ neotvoria svoje pracovné trhy pre ľudí z nových krajín Európskej únie. Či si prechodné obdobie predĺžia, alebo nie, majú krajiny únie oficiálne oznámiť do 1. mája. Tri krajiny "starej" Európy už oznámili, že prechodné obdobie ukončia.
Rozhodnutie Nemecka, že bude obmedzovať prílev pracovných síl z nových krajín únie až do roku 2009, oznámil včera na medzinárodnej konferencii o pracovnej mobilite v Bratislave poslanec nemeckého Bundestagu Alex Schäffer. Nemci aj Rakúšania sa tak rozhodli napriek kritike dotknutých krajín zo strednej Európy či Pobaltia.
Bývalý český premiér a dnes člen Európskej komisie pre zamestnanosť Vladimír Špidla nechcel rozhodnutie Viedne a Berlína hodnotiť. "Z hľadiska prístupovej zmluvy mi neprislúcha komentovať rozhodnutia členských krajín."
Niektoré krajiny trh otvoria
Ľudia z nových členských krajín budú môcť bez obmedzení pracovať už aj v Portugalsku, v Španielsku a vo Fínsku. Hoci sa Francúzsko ešte definitívne nerozhodlo, zvažuje, že pre niektoré odbory uvoľní trh celkom a pre niektoré len čiastočne. Holandsko, ktoré tiež svoje oficiálne rozhodnutie ešte neoznámilo, uvažuje, že uvoľní svoj pracovný trh od roku 2007.
K rozhodnutiu krajín mohlo prispieť aj to, že sa nenaplnili očakávania o záplave pracovníkov z východnej únie. "Ani v krajinách, ktoré nezaviedli prechodné obdobie, nedošlo k zmene situácie na pracovnom trhu oproti obdobiu pred vstupom desiatky nových krajín," povedal Špidla. Tieto štáty mali podľa neho aj vyšší ekonomický rast, ako bol priemer únie. Otvorený pracovný trh sa navyše prejavil aj na poklese nezamestnanosti a raste zamestnanosti. Špidla však povedal, že nešlo o "zvlášť vysoké" zmeny - len asi polpercentné.
Veľká migrácia za prácou nebude
Dôvodom, prečo podľa Špidlu neprichádzajú migračné vlny a prečo ani neprídu, je sociálno-politická situácia v stredoeurópskych krajinách. "Ide o krajiny s pomerne vysokou kvalitou života a migrácia by pre ľudí znamenala značné náklady," povedal. Výhody migrácie podľa Špidlu neprevážia stabilitu a kvalitu života, ktorá je v strednej Európe.
Práve to, že občania pristupujúcich krajín budú môcť pracovať bez obmedzení v ktorejkoľvek členskej krajine, bolo jedno z lákadiel pre vstup do únie. Špidla označil voľný pohyb pracovnej sily za jednu zo základných európskych hodnôt. "Z ekonomického hľadiska je pohyb pracovnej sily bez obmedzení jedným z prínosov pre konkurencieschopnosť únie ako celku," povedal.
Za uplynulé dva roky odchádzali do zahraničia pracovať viac ľudia z pobaltských krajín ako z krajín V4. Najmenej ľudí odchádza za prácou na západ únie zo Slovinska, podľa Špidlu ide o stovky ľudí ročne.
Presun firiem nie je vážnym problémom
Hoci sa niektoré krajiny únie sťažujú na odchod svojich firiem do nových členských krajín, nejde údajne o tak vážny problém, ako ho prezentujú. "Len necelé dve percentá zo zrušených pracovných miest ročne zanikli z dôvodu presunu firiem," povedal eurokomisár Vladimír Špidla.
Z celoeurópskeho hľadiska sa zmeny dotkli množstva ľudí, z hľadiska dynamiky pracovného trhu ide však podľa Špidlu o okrajový jav. Delokalizácia, ako sa presunu firiem hovorí, má významné politické dôsledky a štáty ju zaraďujú do nesprávneho kontextu, povedal Špidla. (ik)
Prechodné obdobia v únii
Veľká Británia nezaviedla
Írsko nezaviedlo
Švédsko nezaviedlo
Fínsko zruší od 1. mája
Portugalsko zruší od 1. mája
Španielsko zruší od 1. mája
Francúzsko uvažuje o čiastočnom otvorení trhu
Holandsko uvažuje o otvorení v roku 2007
Rakúsko zatiaľ neotvorí pracovný trh
Nemecko zváži otvorenie v 2009
Zdroj: SME