Záhradky sa po dlhej zime prebúdzajú k životu. FOTO - LOV |
V ovocnej časti záhrady dokončíme vysádzanie ovocných drevín a začneme vysádzať vinič. Uprednostníme pritom úrodné odrody odolnejšie proti závažným chorobám a škodcom. Nevhodné odrody ovocnín môžeme preštepiť. Najlepším termínom na výsadbu aj štepenie je podľa lunárneho kalendára 7. až 9. apríl. Ovocné dreviny a vinič, ktoré v zime namrzli a začínajú pučať zo staršieho zdravého dreva, zrežeme až po zdravé časti. Od stromčekov vysadených na jeseň odhrnieme nakopcovanú pôdu a urobíme tzv. misy. Týmto drevinám upravíme rezom korunky. Pôdu okolo stromčekov plytko skypríme rýľovacími vidlami a nastelieme kompostom alebo pokosenou trávou. Pôdu skypríme aj okolo krov viniča.
V zeleninovej časti záhradky dokončíme prípravu hriadok a záhonov na výsevy a výsadby zeleniny. Vysievať priamo na hriadky môžeme semená všetkých druhov koreňovej zeleniny, cibule, póru, záhradného hrachu a listovej zeleniny a koncom mesiaca aj kríčkovú fazuľu, uhorky nakladačky a cukrovú kukuricu. Z menej rozšírených druhov vysievame čierny koreň, jarnú reďkev, mangold, endíviu, ľadový šalát a ďalšie. Pri vhodných pôdnych a klimatických podmienkach môžeme začať aj s výsadbou sadeníc hlávkového šalátu a skorých hlúbovín na hriadky. Vysádzanie skorých konzumných zemiakov, najmä predklíčených by sme mali ukončiť do polovice apríla.
Pripravíme rozmnožovaciu hriadku na dopestovanie sadeníc pre neskoršie výsadby. Najvhodnejší termín na výsevy je podľa lunárneho kalendára 1. a 2. apríl, 5. až 6. apríl a 18. apríl, na sadenie zemiakov 5. až 11. apríl, 19. až 21. apríl a 28. a 29. apríl.
V apríli vysievame aj prevažnú časť liečivých a koreninových rastlín.
Ovocné dreviny a vinič postriekame proti prezimujúcim škodcom.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.