Chlapci, čo nikdy nezostarnúSú autori, ktorí sa učili literárnemu remeslu v kurzoch písania a na univerzitách, a sú takí, ktorých naučil písať sám život. Mark Twain patrí k tým druhým. Narodil sa ako Samuel Langhorne Clemens roku 1835 v meste Florida v štáte Missouri v rodine, ktorá mala ešte dvoch otrokov. Vyrastal v mestečku Hannibal na rieke Mississippi, ktorá sa stala krstnou vodou jeho príbehov a historiek. Začínal ako učeň v tlačiarni, neskôr vstúpil na palubu malého parníčka na Mississippi.
Nabitý zážitkami z plavieb, ale aj z ryžovania zlata na divokom západe, začína svoju skúsenosť spracúvať. Najprv "len" ako žurnalista a reportér. Twain nastúpil cestu, ktorú po ňom absolvovali stovky amerických spisovateľov, a to aj tých najlepších - písanie pre noviny. Bola to tá najlepšia škola stručnosti, výstižnosti, farbitosti, nápaditosti. Know-how, ktoré mu poskytli noviny, neskôr zužitkoval vo svojej ozajstnej literárnej tvorbe.
Prvá zbierka humoresiek, nazvaná podľa jednej z nich Legendárny chvastavý žabiak z okresu Calaveras, znamenala okamžitý úspech. Nasledovalo niekoľko cestopisov a čŕt (Našinci na cestách, Ako som sa pretĺkal, Staré časy na Mississippi). To však Mark Twain vykročil z územia kníh a stal sa rozprávačom historiek na verejných produkciách, ktoré boli predchodcami dnešných "čítačiek". Mark Twain na nich vystupoval nielen ako šoumen a komik, ale aj ako rečník a prednášateľ.
Roku 1876 vyšla kniha The Adventures of Tom Sawyer, nezabudnuteľné Dobrodružstvá Toma Sawyera. Zdanlivo je to kniha pre deti a o deťoch, ale až dospelý čitateľ vychutná všetky odtiene Twainovho rozprávačstva. Voľne radené historky spojené postavou Toma Sawyera hovoria nielen o malebnom detstve, keď deti ešte vychovávala ulica, ale aj o americkom svetonázore, o génoch osídlencov, ktoré kolujú aj v krvi súčasnej Ameriky, o indiánskych tradíciách, ale aj rasových predsudkoch, o podnikaní a dravej chuti žiť a prežiť, o všetkom, čo je nielen romantické a dobrodružné, ale aj krásne a hlboké.
Druhý diel, Dobrodružstvá Huckleberryho Finna, ktorý vyšiel roku 1884, už nie je taký malebný, je viac proletársky, drsnejší, epickejší. Huckleberry Finn je oproti Tomovi zemitejší a otlčenejší životom. Stal sa prototypom všetkých outsiderov, tulákov, beatnikov, proletárov, bezdomovcov, ktorých sa ujala práve americká próza od Saroyana až po Kerouaca.
Vplyv týchto dvoch svätých tulákov však trvá dodnes. Bez Twainovho Toma a Hucka by nebola próza Charlesa Bukowského či Richarda Brautigana, aby som spomenul iba dve ikony americkej literatúry 20. storočia.
Twain sa už nikdy nevypäl k takej slnečnej próze, akú napísal o Tomovi Sawyerovi a Huckovi Finnovi. Jeho humor zhorkol a strpkol (Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša). V poslednej knihe, ktorá vyšla až po jeho smrti ako Záhadný cudzinec, sa už naplno rozprestrel vejár pesimizmu a skepticizmu. Bujarý rozprávač sa v posledných rokoch života zmenil na smutného filozofa.
Mark Twain zomrel roku 1910 vo veku 75 rokov ako unavený starec. To iba niekoľkí chlapci majú to šťastie, že ostanú navždy mladí v nesmrteľných chlapčenských historkách.
DANIEL HEVIER
Čo je Svetová knižnica SME?
Svetová knižnica SME - Najlepší autori 19. storočia prináša kolekciu dvadsiatich slávnych diel, ktoré predstavujú zbierku hodnotných a čitateľsky príťažlivých kníh. Tituly Svetovej knižnice SME vychádzajú každý týždeň, vždy v pondelok vychádza nová kniha viazaná v kvalitnej tvrdej väzbe a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov za cenu 185 Sk. Predplatitelia môžu knihy získať ešte výhodnejšie, a to so zľavou až 30 percent.
Ako získať knihy
Knihy Svetovej knižnice SME možno získať dvoma spôsobmi.
Nákup v novinovom stánku: Každý pondelok vychádza nová kniha a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov, kde si ju môžete kúpiť za cenu 185 Sk.
Objednávka predplatného kníh edície: V prípade, že sa rozhodnete predplatiť si knihy edície, vám budú zasielané pravidelne každý mesiac poštou v balíkoch po 5 kníh, cena objednanej knihy je totožná s cenou, za ktorú sa predáva v novinových stánkoch, teda 185 Sk.
Objednávkové možnosti pre členov Petit klubu
Objednávka celej edície s platbou vopred: Cena knihy len 135 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.
Objednávka celej edície s platbou na dobierku: Cena knihy
155 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.
Objednávka vybraných kníh edície: Cena knihy 135 Sk pri platbe vopred a 155 Sk pri platbe na dobierku. V prípade objednania viac ako 10 kníh predplatiteľ neplatí poštovné ani balné, v opačnom prípade uhrádza poštovné a balné vo výške 89 Sk za jeden balík kníh.
Predplatiť edíciu si môžete na telefónnom čísle 02/59 233 393 v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 17.00 h.
Predplatitelia denníka SME a denníka Korzár majú nárok na prvú knihu zadarmo, ale tentoraz neposielame knihu automaticky všetkým predplatiteľom. Ak má predplatiteľ o knihu záujem, je potrebné, aby nás kontaktoval a požiadal o jej zaslanie telefonicky na čísle 02/59 233 393, alebo nám odoslal špeciálny darčekový kupón, ktorý od nás dostal v sobotu 12. novembra vo svojich predplatených novinách.
Ako sa stať členom Petit klubu
V prípade, že ešte nie ste členom Petit klubu a chceli by ste sa ním stať, stačí, keď zavoláte na telefónne číslo 02/59 233 393 a spolu s knihami si objednáte aj niektoré z novín vydavateľstva Petit Press. (Petit Press vydáva približne 30 rôznych novín a časopisov. Medzi najznámejšie patria: denník SME, denník Korzár, denník Új Szó, týždenník Vasárnap, týždenník TV oko, Roľnícke noviny a sieť regionálnych týždenníkov MY.) Viac informácií môžete tiež získať na telefónnom čísle 02/59 233 393 v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 17.00 h a na www.knihy.sme.sk.