ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV |
Úžas vedcov i verejnosti budí štyridsaťročná Američanka, ktorá si deň za dňom pamätá všetko, čo robila za posledných 25 rokov. Žena v domácnosti, ktorá si získala prezývku ľudský kalendár a ktorej meno sa uvádza v správach len pod skratkou A. J., si dokáže presne vybaviť ktorýkoľvek deň od roku 1980 - pamätá si, s kým sa stretla, aké bolo počasie, aj čo mala na večeru.
Kalifornskí vedci uvádzajú, že o nikom s podobnou schopnosťou nevedia a pre neuveriteľnú pamäť tejto ženy museli dokonca vytvoriť nový termín - hyperthymézia.
"Niekto sa ma spýta napríklad na prvého mája 1981. Povie len dátum, a zrazu - bum! Ten deň mi z ničoho nič vyskočí v hlave," povedala A. J. britským novinám The Mail on Sunday. "Nepotrebujem žiadne triky, žiadne počítanie dozadu alebo dopredu. Je to, akoby som si v hlave nastavila video s tým dňom a prehrala si ho."
Na otázku, aké bolo počasie na Veľkonočné pondelky od roku 1980 do roku 2003, poskytla A. J. bezchybný prehľad, ku ktorému ešte pripísala, čo na ktorú Veľkú noc robila. Vedcom dokázala okamžite povedať dátumy svetových udalostí, lokálnych zemetrasení či deň, keď sa v televízii vysielala posledná epizóda seriálu Dallas.
Svoju schopnosť si vraj začala uvedomovať v roku 1978, keď mala dvanásť rokov. V roku 2000 ju však "nepretržitý film" v hlave začal otravovať natoľko, že sa rozhodla zistiť príčinu. Napísala doktorovi Jamesovi McGaughovi, kalifornskému odborníkovi na pamäť, a opísala mu svoj prípad. "Nedá sa to zastaviť, ani kontrolovať, je to veľmi vyčerpávajúce. Každý deň sa mi v hlave prehráva celý môj život a privádza ma to k šialenstvu," napísala.
Aj keď sa spočiatku odborník staval k jej prípadu skepticky, čoskoro zistil, že takmer dokonalá pamäť A. J. je naozaj unikátna. Jeho doterajší výskum potvrdil, že ľudia majú schopnosť živo si zapamätať mimoriadne emotívne alebo traumatické udalosti, pretože telo vylučuje stresové hormóny, ktoré posilňujú pamäť. To vysvetľuje, prečo si ľudia dokážu dobre zapamätať také udalosti, ako bol teroristický útok na newyorské mrakodrapy, ale nevysvetľuje to prípad A. J. Vedci predpokladajú, že by mohla mať nejakú abnormalitu v tej istej časti mozgu, ktorá býva postihnutá pri autizme, poruche sústredenia, hyperaktivite či schizofrénii, a svoju hypotézu chcú preskúmať pomocou detailného vyšetrenia jej mozgu.
Pre A. J. je jej schopnosť požehnaním aj prekliatím. "Nikdy na nič nezabúdam, ani na dobré, ani na zlé," hovorí. "Hoci na druhej strane ma to, že nikdy na nič nezabudnem, upokojuje."