Zachráňme, čo sa ešte dá, alebo aj to sú naše dejiny Mozaika storočia denníka SME

V dvadsiatych rokoch 20. storočia bola najmä na východnom Slovensku veľká nezamestnanosť a ľudia odchádzali za robotou do cudziny. Aj zopár "chlopov" z malej dedinky Nižná Olšava (dnes v okrese Stropkov) sa rozhodlo pre zahraničie.

FOTO


Čo je málo známe, otvárali sa im dve cesty: na západ aj na východ. Áno, aj na východ do Sovietskeho zväzu. Z histórie je známe priemyselné družstvo, ktoré založili roku 1923 komunisti v Žiline. V rámci "proletárskej pomoci sovietom" odišlo postupne do ZSSR vyše tisíc ľudí, zväčša kvalifikovaných odborníkov aj s rodinami, aby industrializovali Kirgizsko. Na základe masívnej agitácie však odchádzali ľudia do ZSSR aj individuálne alebo v skupinkách. Medzi skupinou spomínaných "chlopov" z Olšavy bol aj môj starý otec (1899 - 1967).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keďže zo Sovietskeho zväzu prichádzali o tamojšej situácii rozporné správy, rozhodli sa "chlopi" vyslať tam "prieskumníkov". Pretože sa hovorilo aj o cenzúre pošty, dohoda chlopov znela: ak bude list písaný perom, je pravdivý, ak ceruzkou, tak chvály treba čítať s opačným znamienkom. Vďaka tomu sa chlopi rozhodli pre Ameriku. No nemali to šťastie, aby tam okúsili život. V prístave im oznámili, že Amerika neprijíma nových prisťahovalcov, a tak pokračovali v ceste do Argentíny.

Firma Luis Constantini - synovia Luisa Constatiniho - pestovala semená, sadenice, živé kvety, vyrábala poľnohospodárske náradie, starala sa o parky a záhrady. V tejto firme uplatnil starý otec svoje pestovateľské zručnosti a skúsenosti. Firma si jeho prácu mimoriadne vážila, o čom svedčí priložený hodnotiaci list z roku 1930, keď sa starý otec vrátil domov. Zaujímavé je konštatovanie, že v prípade, žeby sa vrátil do Argentíny, ho s radosťou prijmú späť do práce.

SkryťVypnúť reklamu

Starý otec bol jednoduchý, poctivý a pracovitý človek. Po návrate z Argentíny investoval zarobené peniaze do pozemkov, ale neskôr, pri zakladaní jednotlivých roľníckych družstiev, o všetky prišiel.

Jozef Hrabko, Bratislava

(upravila Kveta Dašková)

Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti. V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto fotografie a rôzne písomnosti z čias prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.

Čo konkrétne máme na mysli?

Fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí (slávnosti, divadelné predstavenia, majálesy, vojenské prehliadky, športové podujatia). Fotografie zo súkromného života, najmä z rôznych činností. Zábery pamätníkov, sôch, ktoré už nejestvujú, dobových dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny i zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe, o človeku v nej.

SkryťVypnúť reklamu

Tu treba vysloviť dve dôležité prosby: Bez určenia KTO je na fotografii, ČO zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže a prípadne bez ďalších širších informácií, dalo by sa povedať príbehov, fotografia či písomnosť nie je dokumentom, nemá výpovednú hodnotu a nemožno ju použiť. Okrem toho, každý dokument treba na rube očíslovať, označiť menom majiteľa či odosielateľa a v osobitnom sprievodnom liste napísať k číslu spomínaný popis, "príbeh". Ide o obdobie prvej polovice 20. storočia. A ešte niečo, nekvalitné xerokópie nie sú reprodukovateľné.

Ako to, čo pošlete, použijeme?

Obsahovo najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME, čo bude istotne uznaním úsilia o ich záchranu. Ak pošlete pútavý materiál, neskôr z neho vznikne zaujímavá a originálna publikácia.

SkryťVypnúť reklamu

Kam posielať materiály?

Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4, 831 02 Bratislava; e-mail: Q111@stonline.sk

Pochvalná referencia od firmy Luis Constantini.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 10 164
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 425
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 898
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 447
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 2 721
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 538
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 377
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu