V utorok oslávil sedemdesiatku Zdeněk Svěrák, scenárista, herec, textár a stvoriteľ fiktívneho génia Járu da Cimrmana. Spolu s Ladislavom Smoljakom je Svěrák podpísaný pod obľúbenými filmami Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero a pod hrami Divadla Járy Cimrmana, kde obaja pôsobia. Napísal scenáre k filmom Vrchní prchni, Vesničko má středisková, Obecná škola či Kolja, ktorý bol v roku 1997 ocenený Oscarom. Nakrútil ho jeho syn Jan, sám úspešný režisér. Zo spolupráce so skladateľom Jaroslavom Uhlířom vznikli piesne Holubí dům, Severní vítr a ďalšie. Svěrák sa venuje sa charite a najradšej oddychuje pri murárčine. Okrem syna má dve dcéry, Janu a Hanu.
Zomrel poľský spisovateľ Stanislaw Lem
Vo veku 85 rokov zomrel v pondelok svetoznámy poľský autor science-fiction Stanislaw Lem. Narodil sa v roku 1921 v poľskom meste Ľvov. Keď Ľvov v roku 1946 pripadol Ukrajine, presťahoval sa do Krakova, kde ukončil štúdium medicíny. Neskôr pôsobil ako asistent v odbore psychológia. Svoj debut Astronauti vydal v roku 1951. Medzi jeho najznámejšie diela patria Pánov hlas, humorné poviedky Kyberiáda a najmä Solaris, ktorý bol viackrát sfilmovaný. Medzi vysoko cenené filmové podoby patrí rovnomenná snímka Andreja Tarkovského (1972) aj americká verzia Stevena Soderbergha (2002) v hlavnej úlohe s Georgeom Clooneym. Vo svojich filozofických prácach sa Lem zaoberal aj perspektívami civilizácie. Predpovedal mnohé fenomény súčasnosti, napríklad virtuálnu realitu, počítačové vírusy, bankomat či genetické experimenty. V poslednom období upúšťal od science fiction a v esejách sa zamýšľal nad stavom sveta, odsúdil napríklad pornografiu či etnické vojny. Jeho knihy preložili do 41 jazykov a po celom svete sa ich predalo 27 miliónov výtlačkov. Jeho meno zaraďujú medzi legendy svetového sci-fi ako Arthur C. Clarke, Isaac Asimov, Robert Heinlein či Ray Bradbury.
Tridsiatnička Capriatiová
V stredu oslávila tridsiate narodeniny tenistka Jennifer Capriatiová. Jej kariéra bola raketová, v roku 1990, keď mala 14 rokov, prenikla ako najmladšia hráčka do svetovej desiatky. Nevydržala však extrémny tlak okolia. V roku 1992 ešte získala zlatú medailu na OH v Barcelone, ale po sérii nezdarov prerušila tenisovú kariéru, bola zatknutá za užívanie marihuany a pri krádeži v klenotníctve. Absolvovala liečbu drogovej závislosti a potom sa bezvýsledne pokúsila o návrat na výslnie. Úspechy prišli až v roku 1999 a v roku 2001 získala svoj prvý grandslamový titul. Dostala sa na prvé miesto svetového rebríčka, kde vydržala 17 týždňov. V roku 2002 obhájila titul z Australian Open a na ostatných grandslamových turnajoch sa dostávala do záverečných kôl. Posledné roky však mala problémy s pravým ramenom a v roku 2005 podstúpila operáciu.
Laetitia Casta čaká dieťa
Francúzska modelka a herečka Laetitia Casta sa musela vzdať plánov na ďalšie nakrúcanie, pretože v septembri čaká druhé dieťa. Otcom je taliansky herec Stefano Accorsi, s ktorým žije modelka tri roky. Hrdinka prvého filmového spracovania komixu o Asterixovi a Obelixovi má už štvorročnú dcéru Sahteene s fotografom Stéphanom Sednaouim. S herečkou počítali do filmu Je vous mangerai (Zjem vás), kde mala hrať po boku Laury Smetovej, dcéry slávneho rockera Johnnyho Hallidaya. Casta, ktorá bude mať v máji 28 rokov, sa preslávila aj ako model pre Marianne - symbol Francúzskej republiky.
Zomrel Július Bartoš
Minulú sobotu zomrel vo veku 73 rokov Július "Šuko" Bartoš, primáš ľudovej hudby, známej ako Šukovci či Baločkári. Bartoš bol neoddeliteľnou súčasťou folklórnych festivalov vo Východnej i Detve. V poslednom období ho pre bezprostrednosť a chuť zabávať pozývali na mnohé hudobné festivaly doma aj v zahraničí. Hrať sa vraj naučil sám.
Zomrel režisér Richard Fleischer
Vo veku 89 rokov zomrel v Los Angeles hollywoodsky režisér Richard Fleischer. Venoval sa hlavne vedeckofantastickým témam, ale medzi jeho filmami sú aj dobrodružné snímky. K jeho najznámejším dielam patrí sfilmovaný román Julesa Verna 20 000 míľ pod morom (1954) či Fantastická cesta (1966). Fleischer je podpísaný aj pod originálnou verziou filmu Doktor Doolitle (1967) a pod vojnovou snímkou Tora! Tora! Tora! (1970). Jeho otec Max bol jedným z priekopníkov animovaného filmu. V 30. rokoch konkuroval štúdiu Walta Disneyho kreslenými figúrkami, z ktorých najznámejší je Pepek námorník.
Český džokej na športovej fotografii roka
Český prekážkový džokej Lukáš Sloup v sedle kobyly Sunshine Story sa ocitol na víťaznej fotografii, ktorú denník Welt am Sonntag ocenil cenou Svena Simona a titulom Športová fotografia roku 2005. Jej autorom je známy nemecký fotoreportér Frank Sorge, ktorý 4. júna minulého roka na hipodrome v Hamburgu zachytil jazdca a kobylu pri prekonávaní brodu v dostihoch SIS Seejagdrennen. (čtk, jg)