Väčšinou platí, že čím dlhšia fixácia, tým vyšší úrok. Banky sa tak poisťujú proti neočakávaným udalostiam. Ak si napríklad ich klient zafixuje úrok na 20 rokov, nemôžu mu počas tohto obdobia meniť jeho výšku. O niekoľko rokov však môžu úroky výrazne vzrásť a banke by sa už neoplatilo klientovi požičať za taký úrok ako v minulosti. Preto si to vynahradí vyšším úrokom.
Naproti tomu variabilnú úrokovú sadzbu môže banka zmeniť kedykoľvek a reagovať tak na vývoj úrokov na trhu. Klienti preto dostanú nižšie úroky ako pri dlhších fixáciách.
Dlhšie fixácie síce chránia klientov pred zvyšovaním úrokov, ale nedovoľujú ani ich pokles. V takom prípade je banka vo väčšej výhode ako klient, pretože ten jej môže platiť oveľa vyššie úroky ako ľudia, ktorí majú variabilný úrok.
Rady analytikov
Analytik Poštovej banky Miroslav Šmál záujemcom o úver odporúča, aby si v súčasnosti nebrali variabilné úrokové sadzby, ktoré môže banka hocikedy zmeniť. "Pri predpoklade rastúcich sadzieb treba skôr porovnávať a aj vyberať fixnú sadzbu, ale tiež len na kratšie obdobie, pretože pri dlhom období fixácie sadzba výrazne rastie, čo nadmerne predražuje úver."
Analytik VÚB banky Martin Lenko hovorí, že ľudia by si pri rozhodovaní mali vypočítať, akú budú mať splátku pri jednotlivých fixáciách. "Pri variabilnej úrokovej sadzbe treba navyše zistiť, ako často sa prehodnocuje a od čoho sa odvíja," povedal Lenko.
Variabilný úrok sa oplatí aj tým, ktorým vyhovuje mať na začiatku nižší úrok a akceptujú to, že v budúcnosti by sa im mohol zvýšiť. V prvej fáze im tak zostanú im peniaze napríklad na zariadenie bytu.