Maratón v Bratislave má už 74 rokov

BRATISLAVA - "Zrušili nám maratón," povzdychli si pred štyrmi rokmi vytrvalci v hlavnom meste, ktorí sa v rokoch 1991 - 2001 tešili zo svojho 42 195 metrov dlhého behu z Bratislavy do rakúskeho Hainburgu a späť. Iba malá skupinka si povzdychla inak: ...

Prvý ročník Štefánikovho maratónu 1932 sa vydaril, na čele sa striedali pretekári pražskej Sparty Šulc a Bena so Žofkom z AFK Přelouč. Práve on sa stal premiérovým víťazom na trati z Bratislavy do Čeklísu a späť.


BRATISLAVA - "Zrušili nám maratón," povzdychli si pred štyrmi rokmi vytrvalci v hlavnom meste, ktorí sa v rokoch 1991 - 2001 tešili zo svojho 42 195 metrov dlhého behu z Bratislavy do rakúskeho Hainburgu a späť. Iba malá skupinka si povzdychla inak: "Znovu nám zrušili maratón." V Bratislave sa totiž bežal maratón už o takmer tri štvrte storočia skôr. Bol to prvý z troch maratónov - tretia éra sa začne v nedeľu pod hlavičkou Tatra Banka City Marathon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatkom tridsiatych rokov 20. storočia sa v meste i okolí organizovali čoraz populárnejšie cezpoľné, lesné či cestné behy, z ktorých najznámejším bol už od roku 1921 ten z Devína do Bratislavy. Maratón však v repertoári stále chýbal.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko sa zmenilo v roku 1932. Atletickí nadšenci z I. ČSŠK Bratislava pripravili na 4. septembra toho roku I. ročník Štefánikovho maratónu s dĺžkou 42 200 metrov. O 14. hodine sa postavilo na štart 29 odvážlivcov z jedenástich klubov a štyroch vojenských plukov a že nešlo o bezvýznamné preteky, svedčí fakt, že Československá atletická amatérska únia ich ocenila prívlastkom majstrovstvá republiky v maratónskom behu.

Trasa Štefánikovho maratónu v tomto i nasledujúcich ročníkoch bola takmer úplne rovinatá, jediné mierne stúpanie núkala na Šancovej ulici medzi 37. a 38. kilometrom. Štart bol pred hotelom Kern na Hviezdoslavovom námestí. Bežalo sa cez Námestie republiky (dnešné Námestie SNP), Špitálskou, Kadlecovým námestím, Krížnou na Trnavskú cestu, ďalej cez obce Farná, Ivanka až do Čeklísa (dnešné Bernolákovo), kde bola obrátka. Trasa pokračovala späť Trnavskou cestou cez Šancovu, Štefánikovu, Hodžovo námestie, Suché mýto, Hurbanovo námestie opäť na Námestie republiky, z neho Štúrovou cez Dunajský most do Petržalky a končila na štadióne ŠK.

SkryťVypnúť reklamu

V premiérovom ročníku podľa predpokladov tvrdili muziku českí, najmä pražskí bežci. O maratón bol v Bratislave obrovský záujem, Hviezdoslavovo námestie praskalo vo švíkoch. Od štartu sa vytvorila na čele vedúca skupina, ktorá sa roztrhala až na obrátke v Čeklíse, kde dobehol na vedúcej pozícii Žofka z AFK Přelouč prenasledovaný sparťanmi Šulcom a Benom. V takomto poradí dobehli až do cieľa, kde ich vítal zvuk vojenskej trúbky. Čas víťaza nebol nijako oslnivý - 2:58:03, pod tri hodiny sa dostal ešte druhý Šulc. Najlepším Slovákom bol Košičan Halla, ktorý sa výborným záverom prepracoval až na piate miesto.

Ďalšie ročníky Štefánikovho maratónu mali podobný priebeh. Favoriti z pražských klubov plnili prognózy. Snažili sa aj Bratislavčania, no z neskúsenosti i v dôsledku slabšej výkonnosti väčšinou prepálili začiatok. Bena ako víťaz druhého ročníka dosiahol čas 2:44.50.

SkryťVypnúť reklamu

Pražskí vytrvalci dominovali aj v treťom ročníku (1934), najúspešnejší sa tentoraz stal "tretí zo známej partie" Šulc. V posledných metroch na štadióne ŠK, kde sa bežal okruh navyše, zdolal Hekša z pražského Hagiboru a slávistu Štěpánka. Ani v roku 1935 v rámci majstrovstiev ČSR nedali Pražania nikomu šancu: vavrínový veniec zavesili na krk Benovi, ktorý ušiel Šulcovi i tretiemu v poradí, slávistovi Takáčovi, inak rodákovi z Choňkoviec na východnom Slovensku, neskoršiemu olympionikovi.

V roku 1936 sa Štefánikov maratón neuskutočnil, no po ročnej odmlke sa na radosť Bratislavčanov bežci opäť postavili na štart. Bolo ich však iba jedenásť. Dobová tlač argumentovala "veľkými úsporami všetkých ľahkoatletických klubov, ktoré vyslali len svojich najlepších bežcov, majúcich výhľad na čestné umiestnenie". Favoriti boli opäť jasní - Bena, Žofka, Šulc, Takáč - no senzáciu spôsobil aj "domorodec". Zvíťazil Takáč (2:52:32), ale Bratislavčan Karol Herceg si počas pretekov kontroloval čelo a v Čeklíse obracal ako prvý. Za aplauzu špurtoval na treťom mieste. Pretekár domáceho ŠK vytvoril najlepší slovenský výkon na 42-kilometrovej trati, ktorý bol o 24 minút lepší, ako dovtedajší.

SkryťVypnúť reklamu

Športová obec i tlač spievala chvály o Bratislavčanovi, ktorý dokázal súperiť s československými olympionikmi. Žiaľ, Štefánikov maratón nikdy nevyhral. Ani on a viac ani nikto iný. Ďalšie ročníky populárneho behu sa už neuskutočnili.

Tradícia prvého bratislavského maratónu sa zastavila na poradovom čísle päť. Meniaca sa medzinárodnopolitická situácia a blížiaci sa mníchovský diktát iba urýchlili spád udalostí a poslali Štefánikov maratón do nenávratna. Na autentický pohľad na pole maratóncov si museli Bratislavčania počkať dlhých 54 rokov.

Bratislavské maratóny

Štefánikov maratón 1932 - 1936

Dunajský maratón 1991 - 2001

Tatra Banka City Marathon 2006

Autor: IGOR MACHAJDÍK(Autor je pracovník Národného športového centra)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 667
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 443
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 367
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 437
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 644
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 951
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu