Zostal po ňom hlad, bieda a detskí vojaci ochotní strieľať na kohokoľvek. Spúšť, ktorú zanechal tyranský vládca Libérie, je strašidelná. Z občianskej vojny sa krajina spamätáva už tri roky. Diktátora a vraha Charlesa Taylora v stredu chytili na úteku v Nigérii a budú ho súdiť za vojnové zločiny. Pred medzinárodným tribunálom bude stáť vôbec prvý africký štátnik obvinený z vojnových zverstiev.
Charles Taylor rozpútal občiansku vojnu v Sierre Leone a vo svojej krajine. Má na svedomí najmenej 300-tisíc ľudských životov.
Bývalý prezident Libérie sa narodil bohatým americko-libérijským rodičom. V sedemdesiatych rokoch študoval v Spojených štátoch amerických. Potom začal pracovať pre libérijsku vládu a začiatkom osemdesiatych rokov ho v USA zatkli za údajné spreneverenie milióna dolárov.
Vytrénovaný bojovník, veliteľ rebelov vyvolal v roku 1989 z Pobrežia Slonoviny povstanie v Libérii. Dal na smrť umučiť prezidenta Samuela Doea, ktorý ho začiatkom osemdesiatych rokov vymenoval do vysokej funkcie. Taylorovi rebeli mu však nedovolili prevziať moc a vyvolali občiansku vojnu, v ktorej prišlo o život 200-tisíc ľudí a najmenej milión stratilo domov.
Pred deviatimi rokmi Charlesa Taylora zvolili za prezidenta zo strachu, že ak sa ním nestane, opäť vypukne vojna. Krviprelievanie sa však neskončilo.
Taylor tiež podporoval Jednotný revolučný front v Sierre Leone, ktorý brutálnym spôsobom vraždil a mrzačil civilné obyvateľstvo.
Pašoval diamanty a kupoval za ne zbrane. V roku 2003 ho skupiny rebelov podporované zo zahraničia postupne zosadili z trónu a OSN naňho vydala zatykač. Taylor vtedy ušiel do exilu v Nigérii.