Na čele novej vlády by sa logicky mala objaviť expremiérka Julia Tymošenková. Jej blok zvíťazil až v 14 z 27 ukrajinských oblastí. Naša Ukrajina len v troch.
Juščenko sa ocitol v nepríjemnej situácii. Ako prezident bude mať po ústavných reformách v osobe premiéra silného súpera. Obzvlášť, ak sa ňou stane Tymošenková, ktorú na jeseň minulý rok už raz odvolal.
Líderka druhej najsilnejšej parlamentnej strany je pravý opak nevýrazného a lojálneho premiéra Jechanurova. "Juščenko je na Tymošenkovú alergický," napísali kyjevské noviny Sevodňa (Dnes). Po volebnom fiasku jeho strany je to však ona, kto určuje pravidlá hry.
Vyčkávanie straníckej centrály Našej Ukrajiny je len oddychovým časom na rátanie a minimalizovanie škôd. Časť jeho strany bije na poplach. Tesne pred voľbami si predstavovala, ako zostaví širokú vládu s Janukovyčovou Stranou regiónov. S ňou ju spájajú podobné obchodné záujmy.
S Tymošenkovou sa môže Ukrajina tešiť na nevypočitateľné obdobie. "Jej vláda môže vydržať celé obdobie, rovnako sa môže skončiť za tri mesiace," hovorí expert Razumkovho centra Olexander Lytvynenko.
Prvé problémy sa môžu objaviť, ak Tymošenková zoberie svoje sľuby o prehodnotení cien ruského plynu vážne. Ťažko očakávať, že ruská strana ich zníži práve pre jej modré oči a zapletený účes. Konflikty sa dajú predvídať, ak bude chcieť pokračovať aj vo svojich veľkých reprivatizačných plánoch.
Viktor Juščenko nemá veľmi na výber. Druhý potenciálny partner, Socialistická strana, mu odkázala, že ak pôjde do vlády s Janukovyčom, nech s ich podporou neráta.
"V tom prípade ideme do opozície," povedal jeden z lídrov socialistov Josyp Vinskyj. "Janukovyč - to je Kučma-3, jeho premiér, človek, ktorého si Kučma vybral ako svoju náhradu," citovala Vinského agentúra Interfax.
MIREK TÓDA