Štrajk organizuje Lekárske odborové združenie a bude sa týkať len nemocníc, nie ambulantných lekárov. Pridajú sa aj zdravotné sestry.
Predseda združenia Marián Kollár povedal, že lekári sú jednotní a okrem bratislavských nemocníc sa do štrajku zapojí aj väčšina na celom Slovensku. Na štrajk sa pripravujú odborári veľkých fakultných nemocníc, napríklad v Banskej Bystrici, Prešove alebo v Nitre.
Riaditeľ košickej fakultnej nemocnice Jaroslav Šajty naopak povedal, že o štrajku nič nevie a v nemocnici je pokoj.
Podľa šéfa odborárov v banskobystrickej nemocnici Richarda Kulaviaka bude nemocnica počas štrajku fungovať ako cez víkend. Vybratí lekári budú slúžiť pohotovostné služby, ostatní síce prídu do práce, ale ošetrovať nebudú.
Odborový predák v prešovskej nemocnici Štefan Hudačko uvažuje o viacerých formách štrajku. Ešte nie je isté, či sa doň zapoja všetky nemocnice naraz alebo postupne.
Štrajk sa dotkne pacientov, ktorí nebudú v akútnom stave a ich vyšetrenie sa dá odložiť.
Pacienti, ktorí sú už hospitalizovaní, v nemocnici zostanú. "Tí, ktorí sa budú dať prepustiť, budú prepustení," dodal Kollár.
Námestník prešovskej nemocnice Vladimír Goč upozornil, že rozhodnutie, kedy je pacient v akútnom stave a kedy nie, nie je vždy jednoznačné. Ak sa lekári rozhodnú zle, vedenie to bude považovať za porušenie pracovnej disciplíny.
Goč si myslí, že lekári v Prešove nemajú dôvod štrajkovať, lebo podpísali dodatok ku kolektívnej zmluve, ktorý počíta s platmi na úrovni decembra minulého roka. Hudačko namietol, že dodatok je len ústupok voči vedeniu, aby malo právny podklad na vyplácanie platov. "Ak sa peniaze neuvoľnia z rozpočtu a nebude to ošetrené v tripartite, štrajk je na spadnutie," povedal.
Premiér Dzurinda sa v utorok stretol v bratislavskej ružinovskej nemocnici so zdravotníkmi. Tam im vysvetlil, že uvoľnenie peňazí zo štátneho rozpočtu nie je možné. Ako riešenia navrhol buď trpezlivosť, pretože s rastom ekonomiky porastú aj platy, ďalej redukciu lôžok a personálu alebo využitie eurofondov. Zdravotníci ho vypískali. (dro)
Zdravotníkom možno štrajk zakázať
Ústava nepriznáva právo na štrajk len sudcom, prokurátorom, ozbrojeným zložkám, hasičom a záchranárom.
Štrajk zdravotníkov je teda možný, hoci ústava zároveň hovorí, že "osobám v povolaniach, ktoré sú bezprostredne nevyhnutné na ochranu života a zdravia, môže zákon obmedziť právo na štrajk".
Na ústavu nadväzuje zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Hovorí, že ak je v dôsledku štrajku zdravotníckych pracovníkov bezprostredne ohrozená ochrana života a zdravia ľudí, "vláda Slovenskej republiky rozhodne o ukončení štrajku".
Na Slovensku doteraz nebol žiadny ostrý štrajk zdravotníkov, ktorý by poskytovanie zdravotnej starostlivosti znížil na takú úroveň, že by bol bezprostredne ohrozený život a zdravie ľudí. Nespokojnosť lekárov a zdravotných sestier sa spravidla prejavuje len protestnými zhromaždeniami. (iš)