BRATISLAVA - Do Sociálnej poisťovne odišli v utorok dve miliardy korún určené na krytie dlhov, ktoré spôsobilo rozbehnutie druhého piliera dôchodkovej reformy. Prvé dve miliardy už Sociálna poisťovňa dostala vo februári. "Nie je to nič mimoriadne, rátali sme s tým v rozpočte," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
Na krytie dlhov súvisiacich s rozbehnutím druhého dôchodkového piliera je vyčlenených 65 miliárd z privatizácie SPP. Podľa niektorých odhadov sa však mali začať čerpať až v roku 2007.
Tak to odhadoval ešte minulý rok Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií v analýze Vplyv dôchodkového sporenia na verejné financie. V rozhovore pre týždenník Trend v máji minulého roka ešte aj šéf Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne František Halmeš rátal s tým, že vlastné zdroje poisťovne vydržia až do konca roka 2006.
Dôvodom je veľký záujem ľudí o sporenie na osobných účtoch v dôchodkových správcovských spoločnostiach.
Ministerstvo pri spúšťaní druhého piliera odhadovalo, že sa doňho zapojí v prvom roku 900-tisíc sporiteľov a do 30. júna tohto roku až 1,4 milióna sporiteľov. Koncom minulého roka si však už na účtoch sporilo 1,2 milióna ľudí.
V roku 2005 rátala Sociálna poisťovňa s výpadkom 5,6 miliardy, v skutočnosti odišlo na osobné účty v dôchodkových správcovských spoločnostiach deväť miliárd.
Poslankyňa Slobodného fóra Ľubica Navrátilová si dokonca myslí, že ministerstvo práce pri predkladaní zákona o starobnom sporení, na ktorom stojí druhý pilier, úmyselne zavádzalo a "podhodnotilo počty sporiteľov, aby vytvorilo dojem, že zdroje z privatizácie budú stačiť".
Martin Chren z Nadácie F. Hayeka hovorí, že to, že sporiť sa rozhodlo viac ľudí, "vypovedá o tom, že na rozdiel od prvého štátneho piliera, ktorý po reforme musí stále čeliť veľkej kritike pre nesprávne nastavené parametre, druhý pilier si získal dôveru obyvateľov".
Poslanec KDH Július Brocka povedal, že síce sa nepredpokladalo, že peniaze z privatizácie bude treba použiť tak skoro, dokazuje to, že "sporitelia vidia, že náš projekt dôchodkovej reformy je správny a nie je iné riešenie". Ďalšie kroky budú na iných vládach. (haj)
Dlh Sociálnej poisťovne nevytvoril druhý pilier
Martin Chren z Nadácie F. Hayeka hovorí, že druhý dôchodkový pilier deficit nevytvoril.
"Dlh vznikol v starom štátnom priebežnom dôchodkovom systéme, a po reforme sa len zviditeľnil. Priznali sme, že tento dlh existuje a že s ním treba niečo robiť".
K takémuto "priznaniu" a riešeniu problémov budú musieť pristúpiť v budúcnosti aj ďalšie krajiny, ktoré majú problémy so štátnym priebežným dôchodkovým systémom, ako Rakúsko, Nemecko, Francúzsko či Taliansko. Aj tie trápi starnutie obyvateľov a znižovanie počtu pracujúcich, ktorí nestačia odvádzať do priebežných pilierov dostatok peňazí na dôchodky. (haj)
Ako sa bude riešiť dlh?
Rozpočet Sociálnej poisťovne ráta s tým, že tento rok príde do Sociálnej poisťovne z peňazí z predaja SPP 17,6 miliardy. Celá suma 65 miliárd sa má minúť do konca roka 2009.
Martin Danko, hovorca ministerstva práce povedal, že očakávajú, že keď sa vyčerpajú zdroje z privatizácie, financovanie systému sa bude riešiť prostredníctvom rozpočtu, emisiou dlhopisov či šetrením z iných kapitol rozpočtu.
Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka hovorí, že udržanie druhého piliera si vyžiada "zásadné opatrenia" - doprivatizáciu podielov štátu v podnikoch, zmeny parametrov v prvom pilieri, alebo zvýšenie vládneho dlhu". Za najhoršie považuje riešiť deficit znížením odvodov do druhého piliera. To navrhuje Smer.
Očakávať sa dá zmena parametrov v prvom pilieri, najmä zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, ale aj úprava valorizácie penzií.
Prvé penzie z druhého piliera sa majú vyplácať od r. 2014. (haj)