BRATISLAVA - Spor najbohatších klubov v združení G14 s riadiacimi orgánmi svetového a európskeho futbalu (FIFA a UEFA) naberá na rozmeroch. Ubúda diplomacie, pribúda silných slov. "Ak chcú vojnu, budú ju mať," podráždene reagoval na nedávnej návšteve Tuniska Sepp Blatter. Švajčiarskeho šéfa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) čoraz viac vytáčajú požiadavky G14.
Johansson s Blatterom zajedno
Združenie, ktoré v roku 2000 založilo štrnásť najvplyvnejších klubov a o dva roky neskôr pribralo ďalšie štyri, je čoraz aktívnejšie. Najskôr žiadalo zmeniť vlastnícke práva v Lige majstrov, potom opätovnú zmenu formátu súťaže a zvýšenie počtu zápasov. A naposledy finančnú kompenzáciu za to, ak ich kluby vyšlú na kontinentálne šampionáty svojich hráčov. V takom prípade, by sa vraj mali podieľať na zisku z turnajov.
Vedenie FIFA i UEFA po takýchto požiadavkách doslova škrípe zubami. Švédsky šéf Európskej futbalovej únie Lennart Johansson so Seppom Blatterom veľký priateľ nie je, ale v tomto prípade sa dokázali zjednotiť. Na minulotýždňovom kongrese v Budapešti sa zhodli, že ak by požiadavkám G14 ustúpili, bol by to kolaps celej futbalovej pyramídy, ktorú roky budujú.
Olej do ohňa priliala aj požiadavka francúzskeho majstra Olympique Lyon. Za zranenie obrancu Abidala v novembrovom priateľskom medzištátnom zápase proti Kostarike žiadajú od FIFA ako odškodné milión eur. Vzápätí sa o sumu 615-tisíc eur prihlásil belgický Charleroi, keďže po zranení marockého stredopoliara Oulmersa proti Burkine Faso v novembri 2004 vraj prišiel klub o možnosť uspieť v závere ligovej súťaže a hrať európsky pohár. A FIFA má za to zaplatiť. Združenie G14 Charleroi podporilo a o prípade teraz rozhoduje belgický súd.
Za 10 rokov stratili 860-miliónov eur
Samotná G14 vyčíslila ušlý zisk za zranenia hráčov za posledných desať rokov na 860-miliónov eur. Zlosť strešnej organizácie svetového futbalu ešte viac narástla. FIFA okamžite kontrovala, že na nič podobné nemajú kluby právo. "Keď sú také bohaté, načo žiadajú ďalšie peniaze? Je to pomýlená politika, to by bol svet hore nohami," zúril Blatter. Generálny manažér G14 Thomas Kurth vzápätí upresnil, že ich organizácia financie súdnou cestou žiadať nebude. "Len sme chceli zvýrazniť škody, aké kluby utrpeli," citovali Kurthove slová svetové agentúry.
Súd sa ešte neskončil, no jeho rozhodnutie môže výrazne zmeniť pomery v európskom futbale. Aj šéfovia futbalu si to uvedomujú, a tak FIFA a UEFA už spustili obrannú politiku. Vyzvali všetkých 52 futbalových asociácií Európy, aby ich v boji proti spolku najbohatších klubov podporili. Až 49 členov súhlasilo okamžite. Francúzi podpísali po chvíľke váhania, no Nemecko a Anglicko povedali nie.
Aj preto chce UEFA od novej sezóny podpísať s každým klubom, ktorý sa do európskych pohárov dostane, zmluvu, že bude rešpektovať všetky pravidlá súťaže. "Nemôžeme dať G14 priestor. Sú to len zbohatlíci, ktorým ide o zisk a moc. Fanúšikovia ich vôbec nezaujímajú," komentoval ich iniciatívu šéf európskeho futbalu Lennart Johansson. Pritom ešte pred pár mesiacmi tvrdil, že o existencii G14 nič nevie.
UEFA však môže byť zatiaľ pokojná. Ako píše britský denník Daily Telegraph, ak sa prípad Charleroi dostane až na Európsky súdny dvor, potrvá tri roky, kým sa precedentný prípad vyrieši. (rh)
Kto tvorí G14
Pôvodní členovia - od r. 2000: Real Madrid, FC Barcelona, Manchester United, FC Liverpool, Juventus Turín, AC Miláno, Inter Miláno, Bayern Mníchov, Borussia Dortmund, Olympique Marseille, Paris Saint-Germain, Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven, FC Porto. Od r. 2002: FC Valencia, Arsenal Londýn, Bayer Leverkusen, Olympique Lyon.