Poľský prezident Lech Kaczyński. FOTO - REUTERS |
Jaruzelskému dal málo podstatné vyznamenanie a došlo k tomu údajne iba zhodou okolností. Omyl však minimálne poukazuje na neprofesionalitu prezidenta a jeho ľudí.
Meno Jaruzelského, ktorý v roku 1981 zaviedol v Poľsku výnimočný stav a v roku 1989 sa stal prvým prezidentom demokratického Poľska, sa nachádzalo na zozname početnej skupiny ľudí vyznamenaných Krížom sibírskych vyhnancov.
Dostávajú ho Poliaci, ktorých v rokoch 1939 až 1956 deportovali ruské úrady do východných oblastí Ruska. Mnohí sa už do vlasti nevrátili. Jedným z nich bol práve otec súčasného generála, ktorý na Sibír dorazil v roku 1940.
Vyznamenanie Jaruzelského spôsobilo veľké pobúrenie. Vládnúca strana Právo a spravodlivosť, ktorej bol Lech Kaczyński spoluzakladateľom, požaduje odsúdenie generála Jaruzelského za jeho činnosť v období komunizmu. Hlavne za zavedenie výnimočného stavu a zodpovednosť za obete protikomunistických protestov. Hovorí sa aj o jeho degradácii.
Kancelária prezidenta preto musela veľa vysvetľovať. Jej šéf, Andrzej Urbański, priznal, že sa tak stalo v rozpore s vôľou prezidenta a bez znalosti a súhlasu riaditeľa dotyčného oddelenia.
V podstate to znamená, že to bola súkromná iniciatíva nemenovaných zamestnancov kancelárie prezidenta, ktorých Kaczyński zdedil po predchodcovi Aleksandrovi Kwaśniewskom. Nie je vylúčené, že ich vyhodia.
"Prezident nečíta všetky návrhy, ktoré sa dostavajú na jeho stôl," priznal hovorca Maciej Lopiński.
To okamžite využila opozícia. "Mal by vedieť, čo podpisuje," vyhlásil Stefan Niesiolowski, senátor Občianskej platformy.
"Prezident Kwaśniewski čítal vždy všetky návrhy na vyznamenania," komentovala Jolanta Szymaneková-Dereszová, bývala šéfka Kancelárie prezidenta a dnes poslankyňa Zväzu demokratickej ľavice.