Socialisti zareagovali na reči Fideszu o volebnom práve pre krajanov: Nemôžeme živiť tých, ktorí v Maďarsku neplatia danePolitické strany v Maďarsku nevypočuli žiadosť lídrov menšinových strán v susedných krajinách, aby otázku krajanov nezaťahovali do predvolebnej kampane. "Chcete, aby o vás rozhodovali ľudia, ktorí tu neplatia dane? Ak nie, voľte socialistov," pýta sa rozhlasový predvolebný klip socialistov.
Nové kolo zneužívania tejto otázky pre vnútornú politiku spustil kandidát na vicepremiéra opozičného Fideszu István Mikola na nedávnom zjazde strany. Podľa Mikolu si môže Fidesz zabezpečiť moc na dvadsať rokov dopredu, ak po vyhraných voľbách udelí zahraničným Maďarom volebné právo v Maďarsku. Ich hlasy by potom mali podľa Mikolu každé budúce voľby rozhodnúť v prospech Fideszu. Vládni socialisti jeho prihrávku, podobne ako ďalšie Mikolove prerieknutia, radi využili.
Fidesz síce menšinovým Maďarom dvojaké občianstvo pri stretnutiach sľubuje, v samotnom Maďarsku však po negatívnej skúsenosti z neúspešného referenda túto otázku nezdôrazňuje. Mikola navyše svojím prerieknutím sa potvrdil obavy odporcov dvojakého občianstva, že národniarom nešlo ani tak o pomoc menšinám, ako o posilnenie vlastnej moci.
Sily oboch veľkých politických táborov v Maďarsku, sociálno-liberálneho a národne konzervatívneho sú dlhodobo vyrovnané a aj stotisíc nových voličov môže váhy výrazne nakloniť na jednu stranu.
Fidesz oficiálne vždy popieral, že by získaním občianstva krajania získali aj volebné právo v Maďarsku. Predpokladom jeho uplatnenia je podľa ústavy trvalé bydlisko v krajine.
"Ak bude možné dať občianstvo krajanom iba bez volebného práva, som za takéto riešenie," povedal k tomu poslanecký kandidát Fideszu a bývalý primátor mesta Pécs na juhu Maďarska Zsolt Páva. Podobne ako mnoho obyvateľov Maďarska aj on zdôrazňuje, že má rodinné korene čiastočne v Sedmohradsku, v dnešnom Rumunsku, a preto problém krajanov chápe.
O získaní trvalej politickej prevahy zapojením krajanov do volieb však maďarskí radikálni národniari doma aj z radov menšín hovoria radi od roku 1990. Podľa oponentov plánu navyše neexistuje čiastočné občianstvo. Ak ho niekto získa, získa tým aj nárok na volebné právo.
"Zahraničných Maďarov považujú za jednoliaty beztvarý dav," rozhorčoval sa na volebnom mítingu významný socialistický poslanec a súčasný primátor Pécsi László Toller. Potom však udrel na osvedčenú sociálnu strunu, ktorú strana využívala aj v kampani pred referendom. "Desať miliónov Maďarov má dať piatim miliónom taký zaopatrovací systém, ktorý ani teraz poriadne nefunguje," straší Toller voličov tvrdením, že by príliv krajanov zruinoval domáci zdravotnícky a sociálny systém.
Opäť tak nastala situácia, podobná tej spred referenda, keď socialisti na národniarsky populizmus Fideszu (zjednotíme národ, odčiníme Trianon) odpovedali sociálnym populizmom (prídu sem a vyžerú nás).
PETER MORVAY, Pécs