Ehud Olmert išiel po voľbách k Múru nárekov. FOTO - REUTERS |
Izrael bude v nasledujúcich štyroch rokoch smerovať skôr doľava a bude sa snažiť o sťahovanie z palestínskych území. Ekonomické reformy sa pravdepodobne spomalia, alebo ich úplne obetujú pokoju vo vládnej koalícii.
Vyplýva to z výsledkov predčasných parlamentných volieb, ktoré mali byť podľa niektorých hlasov referendom o pláne premiéra Ehuda Olmerta na vytýčenie hraníc Izraela do roku 2010. Stali sa skôr fórom nespokojnosti a zhnusenia Izraelčanov z politiky.
"Misia bola splnená, Arik," odkazovali v utorok v noci po volebnom víťazstve lídri strany Kadima Arielovi Šaronovi. Otázne je, či by to tak videl aj on.
Strana, ktorú založil v novembri minulého roka, vykazovala od jeho choroby všetky znaky voľného pádu. Začínala s perspektívou 40 kresiel v Knessete, skončila pri 28. Navyše vo voľbách, ktoré Izraelčania hromadne odignorovali. Prišlo len 62,3 percenta voličov, čo je historicky najnižšia účasť.
Kadima síce zvíťazila, ale nedostane toľko moci, koľko dúfala. Časť jej prominentných členov, ktorí sa vzdali členstva v iných stranách s perspektívou funkcií, bude sklamaná. Tí, čo predpovedali, že veľmi rôznorodú Kadimu drží pohromade len vôľa vládnuť, triumfujú. Už teraz sa objavili špekulácie, že by nespokojnosť neúspešných mohla viesť k rozpadu strany.
Kadima zostavila vyjednávačský tím na zostavenie koalície a dúfa, že vládu Izraelčanom predstaví po sviatku Pesach, teda v poslednej tretine apríla. Poradcovia šéfa strany Ehuda Olmerta, ktorý by mal byť budúcim premiérom, izraelským médiám naznačili, že sa budú usilovať o druhých najsilnejších labouristov, ortodoxnú stranu Šas a Stranu dôchodcov. Tá je považovaná za najväčšie prekvapenie izraelských volieb. Zisk siedmich kresiel v Knessete prekvapil aj samotné vedenie strany a urobil z nej významného hráča. V hre je aj možnosť, že by sa do vlády dostala ultraľavicová strana Merec.
Je viac-menej jasné, že ak sa Olmertovi podarí zostaviť koalíciu, Strana práce v nej získa silnejšiu pozíciu, ako ktokoľvek predpovedal. Bude požadovať významné ministerstvo - zahraničie, financie alebo obranu - a bude tiež žiadať sociálnejší tón izraelskej politiky. Dá sa očakávať, že bude tlačiť na diskusiu s Palestínčanmi, čo komplikuje Olmertov plán, že sa s nimi vyjednávať nedá a treba sa zariadiť po svojom.
Absolútny prepadák zažila strana Likud. Skončila až na piatom mieste. Jej líder Benjamin Netanjahu z pádu obvinil Ariela Šarona, ktorý vraj rozbil Likud a na jeho ruinách postavil Kadimu. Netanjahu odmieta hlasy, že by mal odstúpiť a chystá sa pravicu znovu reformovať.