Peter Šťastný a Juraj Široký, ktorý patrí medzi veľkopodnikateľov. V minulosti figuroval, podľa obchodného registra na internete, v asi 40 spoločnostiach, dnes v 14. Okrem iného je aj predsedom Dozornej rady spoločnosti Perex, ktorá je vydavateľom denníka Pravda. Je aj honorárnym konzulom Grenady. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Bývalý manažér hokejovej reprezentácie Peter Šťastný včera obvinil predsedu hokejového zväzu Juraja Širokého zo sabotáže mužstva pred zimnou olympiádou 2006 v Turíne.
Za sporom počas olympiády mohla byť podľa neho politika. Zlú atmosféru podľa neho zavinil prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Juraj Široký, o ktorom tvrdí, že podporuje Ficovu stranu Smer. Šťastný je v Európskom parlamente za SDKÚ.
Podľa Šťastného je Široký človek iných hodnôt, bol režisérom sporov, ostatní funkcionári v tom nemuseli byť vždy úmyselne. Myslí si, že Široký bol príslušníkom ŠtB.
Na otázku, prečo bol štyri roky vo funkcii generálneho manažéra reprezentácie ticho, keď si myslí, že Široký bol eštebákom, Šťastný povedal, že pred štyrmi rokmi nevedel to, čo vie teraz, ale "vždy som mal otáznik". Navyše, chcel v tíme pohodu a "integritu", preto tému neotváral.
Podľa neho so Širokým nikdy nemal veľmi dobré vzťahy, skôr pracovné, profesionálne.
Napriek tomu, že dnes hovorí o politicky motivovaných sporoch, počas svojej manažérskej činnosti pri reprezentácii nepociťoval presadzovanie politických názorov. "Aspoň mi to nik nedal najavo, ani ja som o tom nikomu nedovolil rozprávať. V hokeji sme mali profesionálne pracovné vzťahy."
V polovici marca vyšiel dvojtýždenník SDKÚ Modré správy (pozn. red. stranícke noviny), pre ktorý Šťastný povedal, že idú voľby a chcú ho diskreditovať tak, ako "pred voľbami do Európskeho parlamentu".
V rozhovore povedal, že bývalí príslušníci ŠtB by nemali byť na spoločensky dôležitých postoch. Tvrdí, že keď na Svetovom pohári "natlačili" za hovorcu mužstva pána Telekyho, u ktorého je "podozrenie, že spolupracoval s bývalou ŠtB", odkázal prezidentovi zväzu Jurajovi Širokému, že si neželá, aby pri reprezentácii robili eštebáci.
Širokého v Modrých správach obvinil, že mal kontakty s Viktorom Koženým, ktorý je na Bahamách a možno pôjde do väzenia v USA. Kožený je momentálne vo vyšetrovacej väzbe na Bahamách, americká aj česká justícia žiadajú jeho vydanie za finančné podvody aj v Harvardských fondoch v kupónovej privatizácii, ktoré pôsobili aj na Slovensku a v ktorých sa angažoval Široký.
Tvrdí, že z médií vie, že Široký bol vysoký dôstojník ŠtB, a takí ľudia "nemôžu byť vo vedení hokeja".
Vo zväzkoch ŠtB, ktoré zverejnil ÚPN sa meno Juraj Široký nenachádza.
Reakciu Širokého sa nám včera nepodarilo získať. (rf)
Vyúčtovanie Šťastného podľa Šťastného
Môj garantovaný mesačný príjem od Slovenského zväzu ľadového hokeja za štyri roky pôsobenia vo funkcii generálneho manažéra bol hlboko pod priemernou mzdou na Slovensku. Preplácať som si nechal sporadicky iba letenky, nikdy nie telefón, nedajbože, večere alebo hostiny s rokovacími partnermi.
Na poistkách hráčov NHL zefektívnením spolupráce so spločnosťou Lloyd sa ušetrilo 100 000 dolárov (3 milióny korún).
Od roku 1996 slovenská reprezentácia na svetových šampionátoch do roku 2002 mala priemernú hodnotu umiestnenia 9. Po mojom nástupe do funkcie GM v rokoch 2002 do 2005: 3. miesto.
Pred MS 2002 V Göteborgu som do poslednej chvíle držal miesto na súpiske pre Višňovského a Pálffyho, ktorí sa po vypadnutí Los Angeles okamžite prihlásili, prileteli a boli piliermi zlatého tímu.
Pred MS 2003 v Helsinkách pri zdanlivo beznádejnom zranení Demitru som trpezlivo vyrokoval s manažmentom St. Louis povolenie jeho štartu na majstrovstvách sveta, kde bol nakoniec v zápase o bronz s Českom najlepším hráčom.
Pred mojím obdobím vo funkcii generálneho manažéra bol priemerný počet hráčov z NHL na majstrovstvách sveta 4, 5, po mojom nástupe 14. Významným faktorom bol však aj vývoj v NHL a zdravotný stav hráčov.
Pred Svetovým pohárom 2005 som inicioval namiesto kompletného zabezpečenia účasti slovenskej výpravy servisom NHL, aby sa zväz rozhodol pre vlastný manažment trénigového kempu vrátane prípravných zápasov, čo vynieslo zväzu 7 miliónov korún.
Z dvoch hokejových benefícií spojených s mojím menom putovalo na charitu 6 miliónov korún (UNICEF, Tatry, Katrina, Týrané ženy).
Do zväzovej pokladnice počas mojej funkcie generálneho manažéra pribudli extra príjmy (v porovnaní s predchádzajúcim obdobím) v celkovej výške 70 - 80 miliónov korún. Nič zo štátnych, len zo zahraničných a súkromných zdrojov.