Protesty proti spornému vládnemu návrhu zákona o zamestnávaní mladých sa konali po celom Francúzsku. Plné ulice boli aj v Marseille. FOTO - TASR/AP |
Francúzsko včera zažilo doteraz najväčšie protesty proti vládnemu plánu na zníženie nezamestnanosti medzi mladými. V uliciach Paríža a asi stovky ďalších miest bolo podľa odhadov polície milión ľudí, odbory hovoria o troch miliónoch.
Napriek tomu, že polícia nasadila do parížskych ulíc o štyritisíc policajtov viac, násilnostiam sa nepodariť zabrániť ani včera. Hneď na začiatku demonštrácie v Paríži stovka výtržníkov rozbíjala výklady a napádala a okrádala účastníkov pochodu, hlavne o tašky a mobily. K bitkám a násilnostiam došlo aj v iných mestách.
Francúzsko včera okrem protestov zažilo aj štrajk. Prejavil sa najmä v doprave. V Paríži jazdila len polovica niektorých liniek metra, na druhom parížskom letisku Orly museli zrušiť 90 vnútroštátnych letov. Nevyšli noviny, v školách sa neučilo, nefungovali banky, pošty. Zavretá bola aj Eiffelova veža.
Zákon predpokladá, že pri prvom zamestnaní ľudí do 26 rokov bude skúšobná lehota trvať dva roky. V tom čase bude môcť zamestnávateľ vyhodiť zamestnanca bez udania dôvodu.
Z názvu zákona - CPE - sa pre Francúzov stalo snáď najvulgárnejšie označenie súčasnosti. Považujú ho za najväčšiu hrozbu istotám, ktorým sa dnes tešia ich zamestnaní rodičia. Mnohým mladým Francúzom sa budúcnosť javí len v samých tmavých farbách, vo farbách mizérie.
Francúzskemu premiérovi Dominiquovi de Villepinovi, ktorý zákon presadil bez hlasovania v parlamente, muselo zvoniť v ušiach. Jeho meno zaznievalo ako súčasť najrôznejších, nie príliš lichotivých, sloganov. "Francúzsko je nutné vyčistiť od Villepina," hlásil jeden z nich. Ďalší prirovnával premiéra k Robinovi Hoodovi, ktorý však chudobným bral a bohatým dával.
V dave, ktorý sa väčšiu časť odpoludnia inak pokojne posúval od Námestia d'Italie, okolo Bastily cez Seinu, nakoniec tvorili študenti takmer menšinu. Generálny štrajk vyhlásili francúzske odborové zväzy, hoci ich sa zákon priamo nedotýka. Do ulíc vyšli tiež učitelia, zamestnanci pôšt, dopravných podnikov.
"Sme tu preto, aby sme podporili mladých ľudí, pre ktorých je CPE vyložene diskriminačný," vysvetľoval za pochodu predák odborovej organizácie Právo na bývanie. V sprievode demonštrantov, ktorý sa ťahal Parížom ako tlstý had, nechýbali komunisti a socialisti. "Nie sme s nimi spojení, každý je tu sám za seba," hovorí ďalší zo študentov Marcel Bareneau.
Ani včerajší občiansky nepokoj však neprehradil priepasť medzi vládou a študentmi. Boj o CPE sa ocitol na mŕtvom bode.
Napätie v krajine stúpa. Premiér Villepin dobre vie, že ustúpenie znamená koniec jeho politickým ambíciám stať sa budúcim francúzskym prezidentom. Včera zopa-koval, že zrušenie plánu nepripadá do úvahy a je ochotný pristúpiť len na čiastočné úpravy. Odbory zase odmietajú s vládou rokovať dovtedy, kým kontroverzný zákon nestiahne.
Jeho konkurent v boji o prezidenta, minister vnútra Nicolas Sarkozy, včera povedal, že zákon by mali zmraziť dovtedy, kým sa nedohodnú, a Villepina tak dostal ešte pod silnejší tlak.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Paríž