. Verdikt platí od 1. marca. Ekonómovia očakávali, že to bude o polovicu menej. Za zvýšenie úrokov hlasovali siedmi členovia rady z desiatich. Zvyšní traja neboli proti: zdržali sa.
Dôvod? Centrálna banka sa obávala, aby inflácia nezačala rozožierať ekonomiku. V januári sa totiž inflácia, ovplyvnená zvýšením regulovaných cien, prehupla nad štyri percentá. NBS sa však vo svojom programe zaviazala, že tempo rastu cenovej hladiny stlačí pod tri percentá. Na infláciu tlačia takisto rýchly rast miezd a stále väčšia spotreba domácností, ktorá je rozhodujúcou zložkou hrubého domáceho produktu. K nárastu cenovej hladiny prispeli aj vyššie ceny v zdravotníctve a nárast spotrebnej dane z liehu. Do inflácie sa pritom v dôsledku špekulatívneho predzásobovania obchodníkov koncom minulého roka zatiaľ nepreniesol nárast spotrebných daní cigariet.
Brzda pre euro
"Najnovšie informácie o vývoji inflácie, obchodnej bilancie
a HDP sa odlišujú od predpokladov z poslednej strednodobej prognózy tým smerom, že zvyšujú riziko na strane zrýchľovania dynamiky inflácie," varuje guvernér Národnej banky Ivan Šramko.
Národná banka podľa ekonómov neubrala ekonomike plyn len v obave z prehriatia. V hre je aj euro, ktoré by malo Slovensko za-viesť už v roku 2009. Práve pre to si naplánovala, že infláciu v roku 2007 zníži pod dve percentá, aby splnila ďalšie kritérium na zavedenie spoločnej meny. Podľa ekonóma Juraja Kotiana zo Slovenskej sporiteľne bolo práve to hlavným dôvodom, prečo banka zvýšila úroky až o polovicu percentuálneho bodu. Myslí si to aj analytik Ľudovej Banky Mário Blaščák: "Zvýšenie úrokových sadzieb by teda malo zamedziť budúcim inflačným tlakom, teda zabezpečiť plnenie inflačného konvergenčného kritéria." Rozhodnutie Národnej banky sa neprejaví na inflácii a ekonomike hneď. Trvá to podľa rôznych ekonomických teórií pol roka, niekedy až rok. Preto už teraz NBS myslela na infláciu v roku 2007.
Širší zbrojný arzenál
Proti inflácii Národná banka nemusí bojovať iba cez úrokové miery. Môže aj intervenovať na devízovom trhu, čiže nakupovať korunu a umelo tak zvyšovať jej kurz. Vyššia hodnota koruny totiž zlacňuje tovary a služby, ktoré podniky a obchodníci dovážajú zo zahraničia. Pri posilnení kurzu totiž vydávajú za rovnaký balík eur menej slovenských korún.
Úrokový nástroj je však účinnejší. Banka ním utlmí infláciu priamo cez zdraženie úverov, ale aj nepriamo - prostredníctvom vyšších úrokov sa napokon dopracuje k silnejšej korune. Tak to bolo aj pri poslednom zvýšení úrokov: rozdiel medzi slovenskými a európskymi úrokmi sa prehĺbil na jedno percento. Korunové vklady sa stali pre investorov ešte viac atraktívnejšie, ako peniaze uložené v eurách. To vyhnalo slovenskú menu do závratných výšok. Začiatkom marca po prvýkrát v histórii prelomila hranicu 37 korún za euro. Nikdy predtým nebola silnejšia. "Pri rozhodovaní
o výške úrokových sadzieb ako nástroja na zmiernenie inflácie Národná banka pravdepodobne počítala so zatraktívnením korunových investícií," povedal Blaščák.
Dopad na ľudí
Zvýšenie základnej úrokovej sadzby NBS pocítia ľudia v peňaženkách, ale nie v plnom rozsahu. Trh totiž rozhodnutie centrálnej banky očakával už dlhšie, trhové úrokové sadzby preto postupne rástli. Zdraženie peňazí sa dotkne viac vkladov ako úverov, a to najmä pre silnú konkurenciu medzi bankami. Niektoré banky na zvýšenie úrokov zareagovali hneď. Druhá najväčšia banka podľa aktív - VÚB banka - zvýšila úroky z termínovaných vkladov
a vkladných knižiek v niektorých prípadoch približne o pol percenta. Najviac si polepšia bohatší, ktorí sa rozhodli uložiť v banke veľkú sumu peňazí aspoň na jeden rok. Napríklad ročný úrok
klienta, ktorý vložil viac ako 750-tisíc korún na dvanásť mesiacov, bol od 8. marca tohto roka vo VÚB vyše dvoch percent, kým týždeň predtým iba 1,55 percenta. No napríklad mesačný vklad 40-tisícovej sumy vynesie majiteľovi jedno percento, čo je o 0,25 percenta viac ako predtým. "Úrokové sadzby na bežných účtoch zatiaľ meniť nebudeme," povedal Michal Kopecký z tlačového oddelenia VÚB banky.
Fondy nezostali bokom
Zvýšenie úrokov poznačilo aj podielové fondy. Dotklo sa predovšetkým peňažných a dlhopisových, ktoré investujú na slovenskom trhu. "Vyššie ako očakávané zvýšenie úrokov krátkodobo spôsobilo pokles peňažných a dlhopisových fondov," povedal člen predstavenstva VÚB Asset Management Gabriel Hinzeller.
V oboch typoch fondov sa totiž nachádzajú dlhopisy a ich cena má k úrokom Národnej banky nepriamo úmerný vzťah - s poklesom úrokov ich cena rastie. Naopak, keď úroky stúpnu, hodnota dlhopisov klesne.
Dlhopisové fondy majú v portfóliu viac dlhopisov ako peňažné, preto je ich prepad vyšší. "Keďže výkonnosť dlhopisových fondov sa meria práve cez hodnotu dlhopisov vo fonde, pokles ich cien spôsobí pokles hodnoty majetku a aj zníženie výkonnosti fondov," povedala Katarína Antoničová zo správcovskej spoločnosti Investičná a Dôchodková. Je to však iba krátkodobé. "Pre budúcu výkonnosť peňažných a dlhopisových fondov je táto situácia priaznivá, pretože môžu investovať v prostredí vyšších výnosov," povedala členka predstavenstva Asset Managementu Slovenskej sporiteľne Karin Gostanian. Očakáva, že v nasledujúcich dvanástich mesiacoch by peňažné korunové fondy mohli priniesť investorom výnosy od troch do tri a pol percenta. Dlhopisové o niekoľko desatín viac. Akciové fondy Národná banka neovplyvnila. Investujú do zahraničných akcií, keďže na Slovensku nemajú do čoho. Výnosy týchto fondov okrem pohybu cien akcií ovplyvňuje aj to, ako sa vyvíja koruna.
Nepovedala posledné slovo
Ekonómovia tvrdia, že ak marcové čísla o HDP ukážu hrozbu prehriatia ekonomiky, po marcovom zvýšení úrokov príde ďalšie. Prehriatie v ekonomike nastáva, ak sa vláda spolu s centrálnou bankou príliš zahľadia do ekonomického rastu a zabúdajú, že daňou zaň býva vysoký rast cien. Ten následne vedie k vyšším úrokom, drahším úverom, horším podmienkam na podnikanie, čo tlačí firmy prepúšťať. Napokon sa to prejaví na poklese životnej úrovne, keďže platy rastú pomalšie ako inflácia, alebo nerastú vôbec.
Ľuboš Jančík
Ako sa vyvíjala základná
úroková sadzba NBS (v %)
november 2002 6,5
september 2003 6,25
december 2003 6
marec 2004 5,5
apríl 2004 5
jún 2004 4,5
november 2004 4
marec 2005 3
marec 2006 3,5
Zdroj: NBS