Štyridsaťdvaročný muž, ktorý pred 16 rokmi v Pakistane prijal kresťanstvo, sa cíti smrteľne ohrozený nielen zo strany extrémistov, ale nemá podporu ani vo vlastnej rodine. Nie je ani jasné, kto ho čakal v noci pri bráne väznice.
Jeho otec sa ho pred niekoľkými dňami zriekol a vyhlásil, že už nie je jeho synom. Celá rodina nechce mať s "odpadlíkom" nič spoločné. Naostatok Abdula Rahmana zavreli na popud bývalej manželky, ktorá ho spolu s ďalšími príbuznými udala ako zradcu islamu, za čo v Afganistane podľa islamského práva šaría hrozí trest smrti.
Afganský minister spravodlivosti Sarvar Daniš povedal, že Rahmana dočasne prepustili z dôvodov procedurálnych a technických nedostatkov v dôkaznom materiáli. Prípad Afganca, ktorý ako prvý v histórii oficiálne prestúpil z islamu na inú vieru, vraj došetria.
Veľký tlak medzinárodnej verejnosti a svetových politikov ho zrejme zachráni pred tvrdým trestom. Teraz sa prokuratúra snaží z chúlostivej situácie nájsť východisko - je možné, že po psychiatrickej expertíze Rahmana vyhlásia za nesvojprávneho.
Afganský prezident Hamíd Karzaj zrejme presvedčil vládu a duchovenstvo, aby našli kompromis medzi požiadavkami časti afganskej verejnosti na najprísnejší trest a tlakom zo zahraničia, ktoré usilovalo o Rahmanovo prepustenie. V niektorých mestách Afganistanu verejne protestovali proti prílišnej benevolencii sudcov voči "zradcom islamu" a volali po treste smrti ukameňovaním, ako to určuje korán. Aj preto afganská televízia včera upokojovala občanov, že Rahmana prepustili iba na krátky čas, kým nepreveria jeho duševné zdravie. Ak zistia, že je zdravý, trest ho podľa televíznych správ neminie.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME