KDH odišlo z vládnej koalície. Premiér Mikuláš Dzurinda bol proti tomu, aby vláda rokovala a napokon aj schválila vatikánsku zmluvu o výhrade vo svedomí. KDH oznámilo, že bývalý kresťanský demokrat (Dzurinda) sa premenil na politika, ktorý pozná len moc a iné hodnoty používa iba vtedy, keď mu to vyhovuje.
November 2005
Na konferencii pri príležitosti založenia SDKÚ sa zúčastnil iba šéf SMK Béla Bugár, líder KDH Pavol Hrušovský poslal len pozdravný list.
November 2004
Premiér kritizoval KDH na besede so študentmi Právnickej fakulty v Košiciach. Nepáčilo sa mu, že minister vnútra Vladimír Palko z KDH sa objavuje iba na tlačovkách súvisiacich s kauzami SDKÚ.
Október 2004
Šéf KDH Pavol Hrušovský hovoril, že SDKÚ si asi hľadá budúcich partnerov v radoch opozície. Hrušovský naznačil, že na stretnutí Dzurindu s predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom sa asi nehovorilo len o rozširovaní Európskej únie o Turecko.
Jún 2004
Hrušovský kritizoval Dzurindu za to, že nič nerobil pre prijatie reforiem, ktoré boli v agende ministrov KDH.
Máj 2004
Predsedu SMK Bélu Bugára i Hrušovského nahnevali výroky Dzurindu o tom, že Bugár pochopil, že nebude robiť kádrovú politiku v SDKÚ a kádeháci rozchodili fiasko s Ferom Mikloškom v prezidentských voľbách a že SMK a KDH si roztržku v SDKÚ trošku želali v súvislosti s odvolávaním šéfa NBÚ Jána Mojžiša.
Apríl 2004
Hrušovský: Politický štýl Dzurindu je pre KDH a SMK neprijateľný.
Bugár vo svojej knihe - Žijem v takej krajine - hovorí, že "keby Dzurinda 2. mája, deň po našom vstupe do EÚ, odstúpil, pomohol by politickej stabilizácii krajiny". Dzurinda na to reagoval tvrdením, že ide o taký nezmysel, že to Bugár ani nemôže myslieť seriózne.