Nápis na jednej z ambulancií. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
Prezident komory Milan Dragula si myslí, že keby lekári boli jednotní, dosiahli by viac, hoci chápe, že zmluva so Všeobecnou je pre nich existenčná záležitosť. Jej poistenci tvoria asi 70 % všetkých pacientov.
Komora pred mesiacom neodporučila podpísať zmluvy a pre lekárov žiadala od poisťovne vyššie ceny. Tá neustúpila, zmluvy poslala lekárom a dala im na podpis čas do 1. apríla. Tí ich teraz podpísané posielajú poisťovni späť bez toho, aby vyjednávali lepšie podmienky.
Problémy so zmluvami má druhá najväčšia poisťovňa Spoločná zdravotná. Doteraz sa jej vrátilo okolo 46 % podpísaných zmlúv.
Ani tieto zmluvy komora neodporučila podpisovať a podľa Dragulu sú ešte nevýhodnejšie ako pri Všeobecnej. Stačí, aby lekár prekročil balík peňazí na lieky o 10 percent a podľa zmluvy bude polovicu z prekročeného limitu platiť poisťovni z vlastného.
Hovorca poisťovne Dušan Zaťko povedal, že nechcú postihovať lekárov, ale obmedzenie zavádzajú pre nárast nákladov na lieky. Podľa Zaťka ak lekár prekročí limit, poisťovňa zohľadní dôvody, ktoré ho k tomu viedli. O sankcii bude rozhodovať komisia zložená zo zástupcov poisťovne a regionálneho profesijného združenia, ktorého je lekár členom.
Od apríla by mali platiť nové zmluvy so zvyšnými tromi zdravotnými poisťovňami, ktorých zmluvy komora odporučila podpísať. Poisťovňa Dôvera ešte rokuje s Asociáciou nemocníc. Problémy nevidí ani poisťovňa Apollo. Podľa jej generálneho riaditeľa Zoltána Pivodu s poisťovňou neukončil spoluprácu ani jeden lekár.
(dro)
Odborári tvrdia, že zmena nemocníc je nejasná
Lekárske odborové združenie žiadalo premiéra, aby zastavil transformáciu veľkých nemocníc zo štátnych príspevkových organizácií na akciové spoločnosti. Podľa odborárov je pripravovaná transformácia nejasná.
S požiadavkou zastaviť zmenu nemocníc na akciové spoločnosti vyšiel aj opozičný Smer. Podľa neho by transformácia znamenala privatizáciu a ak ju vláda nezastaví, podá do parlamentu návrh na odvolanie celej vlády.
Premiér pripustil, že takéto citlivé politické rozhodnutia by mala robiť až budúca vláda.
Podľa Tomása Szallaya z Health Policy Institute premena nemocníc na obchodné spoločnosti neznamená privatizáciu. "Ide o zmenu právnej formy. Vlastníkom veľkých nemocníc zostáva naďalej štát," hovorí Szallay.
Prevod akcií nemocníc na súkromného investora musí odsúhlasiť vláda podľa zákona o veľkej privatizácii. V tomto volebnom období by to už nestihla. Do júna by však stihla rozhodnúť o bezodplatnom prevode akcií na verejné vysoké školy, Slovenskú zdravotnícku univerzitu, župy a mestá. Túto možnosť jej dáva zákon o poskytovateľoch. V tomto prípade by účasť štátu nemohla klesnúť pod 51 percent a ten, kto by akcie získal, nemohol by s nimi nakladať desať rokov. (dro)