Víkendové regionálne voľby potvrdili doterajšie rozloženie síl. S ich výsledkami bola včera spokojná aj spolková kancelárka Angela Merkelová. FOTO - REUTERS |
Veľká koalícia nemeckých kresťanských a sociálnych demokratov (CDU/CSU a SPD) prežila prvý voličský test po minuloročných parlamentných voľbách bez ujmy na zdraví. V troch spolkových krajinách bez problémov obhájila svoje pozície a má dokonca šancu získať v druhej komore parlamentu Bundesrat ústavnú väčšinu.
Dobré volebné výsledky však dosiahla na úkor rekordne nízkej účasti voličov, ktorá v priemere klesla pod 50 percent.
Najväčším prekvapením nedeľňajších krajinských volieb je podľa pozorovateľov víťazstvo sociálnych demokratov v spolkovej krajine Porýnie-Falcko. SPD tu vyhrala tak presvedčivo (46 percent), že môže najbližšie volebné obdobie vládnuť sama, bez doterajšieho koaličného partnera liberálov (FDP).
To je po sérii prehier v krajinských voľbách, ktoré viedli až k minuloročným predčasným parlamentným voľbám, prvý veľký úspech. Sociálni demokrati si tu polepšili o 11 percent, čo je podľa krajinského premiéra a volebného víťaza Kurta Becka jasný "signál, že SPD vie opäť vyhrať krajinské voľby".
Bodovali aj kresťanskí demokrati, ktorí obhájili pozíciu najsilnejšej strany vo svojich tradičných baštách - Bádensku-Württenbersku a Sasku-Anhaltsku, aj keď v oboch prípadoch ich koalícia s liberálmi stratila väčšinu.
Zvlášť prekvapili voliči v Sasku-Anhaltsku, kde rekordne nízka volebná účasť neposilnila pravicových extrémistov. Najhoršie by tak mohli nedeľňajšie voľby dopadnúť práve pre liberálnu FDP, ktorá by v krajnom prípade musela odísť z troch krajinských vlád, kde doteraz vládla s CDU i SPD.
Pre veľkú koalíciu by to naopak mohlo znamenať zisk 14 hlasov v Bundesrate a pohodlnú dvojtretinovú väčšinu potrebnú na zmenu ústavy. Veľká koalícia by tak definitívne ovládla obe komory parlamentu a mohla bez odporu presadzovať zákony.
Podľa politológov to však má aj svoju odvrátenú tvár. Vláda nemá v krajine skutočnú opozíciu a voľby sa pre ľudí stali príliš nudnou záležitosťou. "Volebný boj nebol mobilizujúci, pretože nepolarizoval," povedal pre televíziu RTL berlínsky politológ Oskar Niedermayer. Po nedeli má Nemecko nový rekord, keď v Sasku-Anhaltsku prišlo k volebným urnám len 43 percent, čo je najmenej v nemeckej histórii.
Spolkovej vláde Angely Merkelovej tak Nemci v nedeľu poslali dva odkazy. Ten prvý znie že aj štyri mesiace po vytvorení veľkej koalície má podporu pre potrebné reformy. Druhý signál je pre nemeckú demokraciu znepokojujúci: napĺňajú sa obavy, že veľká koalícia deformuje politický systém a nemobilizuje voličov využiť ich volebné právo. Veľká koalícia preto zrejme nebude mať dlhšiu životnosť než jedno volebné obdobie.