Nestáva sa často, aby britský premiér Tony Blair priznal, že spravil chybu. Tentoraz to spravil na druhom konci sveta, v Austrálii, kde vysvetľuje, prečo je dôležité zotrvať v Iraku a bojovať proti terorizmu.
Nepriznal však niečo, čo by ho mohlo poškodiť - chybou podľa neho bolo, keď v roku 2004 povedal, že už štvrtýkrát nebude kandidovať vo voľbách. Odvtedy v Británii prebieha veľká tipovacia súťaž: "Kedy skončí Tony Blair?" ešte intenzívnejšie ako predtým.
Takmer všetky britské noviny na titulnej strane už týždeň špekulujú, že po poslednom škandále sa Blairov čas naplnil. Pod tlak sa dostal, keď vyšlo najavo, že Labouristická strana si pred minuloročnými voľbami zobrala pôžičky takmer za 14 miliónov libier od podnikateľov, z ktorých neskôr niektorých nominovala do Snemovne lordov.
Nechutný dojem, že politický vplyv sa dá kúpiť pokútnymi dohodami, sa Blairovi zmyť nepodarilo, veď o pôžičkách, o ktorých podľa britských zákonov nemusia strany informovať vo výročných správach, nevedel ani pokladník strany a organizoval ich premiérov osobný financmajster.
Blair má prezývku "teflón" - každý škandál sa po ňom len skĺzne a neublíži mu, prípadne ho zasiahne menej ako tuctového politika. Zatiaľ nič nenasvedčuje, že by sa teraz skutočne chystal odstúpiť - voľby vyhral tretíkrát za sebou ani nie pred rokom a má chuť niektoré veci dotiahnuť. Určite chce dokončiť reformy v zdravotníctve a školstve.
Načasovať správne odchod bude pre Blaira asi ťažšie, ako získať tri volebné víťazstvá za sebou. Nástupca je dávno známy, je to minister financií Gordon Brown. Kedy si povie Blair dosť?
Podľa BBC sa premiér už rozhodol. Dátum však nepoznajú ani jeho najbližší spolupracovníci. Určite sa chce vyhnúť neslávnemu koncu, aký zažila Margaret Thatcherová. Downing street opúšťala zatrpknutá a porazená, keď stratila podporu vo vlastnej strane.
Blair niekoľkokrát povedal, že chce v úrade zotrvať do konca tretieho funkčného obdobia, čo by v krajnom prípade znamenalo do roku 2010. To je však nepravdepodobné, lebo pred voľbami by už mal labouristov ako jednoznačný predseda viesť Gordon Brown, ktorý sa postaví proti novej nádeji konzervatívcov, Davidovi Cameronovi.
Vie, že končí - je to chromá kačka
Tony Blair je "lame duck", teda chromá kačka. Toto označenie sa v politike používa pre politika, o ktorom sa vie, že končí. Blair otázkam, kedy odíde z Downing street, kam triumfálne vstúpil v roku 1997, čelí už dlho. V septembri 2004 sa rozhodol, že povie aspoň toľko, že v politike zostane už len jedno volebné obdobie. To ešte viac posilnilo špekulácie. Opoziční konzervatívci odhadujú, že Blair odíde na budúci rok. Odhady z Labouristickej strany sa prikláňajú k tomuto obdobiu, prípadne ešte roku 2008. Legenda britských prieskumov verejnej mienky Robert Worcester z agentúry Mori prognózoval už vlani, že Blair odíde na jeseň tohto roku. (mch)