Knihu Turín 2006 krstil Radoslav Židek kockami ľadu. Striebornému medailistovi XX. zimných olympijských hier na sobotňajšom gala večere v hoteli Holiday Inn asistoval slovenský olympijský šéf František Chmelár (vľavo). Knihu v spolupráci so SOV v rekordnom čase ponúklo na trh vydavateľstvo Petit Press a je dielom kolektívu autorov z denníka SME a hovorcu výpravy Ľubomíra Součka. Ilustruje ju vyše dvesto farebných fotografií zo zahraničných, ale aj domácich zdrojov - najmä agentúry Štartfoto. Bližšie informácie ponúka webová stránka www.knihy.sme.sk. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Plénum Slovenského olympijského výboru poverilo predsedu Františka Chmelára zostavením komisie, ktorá má posúdiť, či a za akých okolností sa domáca olympijská inštitúcia môže stať strechou slovenského športu.
"Iné riešenie dnes ani nie je," myslí si generálny riaditeľ sekcie rezortného ministerstva školstva Stanislav Kosorin. Štátne orgány už roky tvrdia, že športové hnutie na Slovensku je chorobne atomizované, a chýba im jeden reprezentatívny partner. Proces zlúčenia národného olympijského výboru a spolku športových zväzov po vzore niektorých iných krajín práve završujú v Nemecku. "Trval niekoľko rokov," pripomenul Chmelár.
Úvahy staršieho dáta pokropilo živou vodou sobotňajšie valné zhromaždenie SOV, ktorého hlavnou témou bolo relatívne úspešné slovenské vystúpenie na jubilejnej, dvadsiatej zimnej olympiáde v Turíne.
"Štatisticky to bola najúspešnejšia zimná olympiáda v ére samostatnosti, ale nie je sa čo vytešovať," skonštatoval šéf SOV. "Ak môžeme byť spokojní, tak len s výhradami. Nie so všetkým a so všetkými."
Židekovou zásluhou získalo zvrchované Slovensko konečne medailu (striebro) a v rebríčku krajín poskočilo na čelo tretej desiatky. Snoubordová senzácia, ani dobrý dojem z vystúpenia hokejistov neotupil ostrie kritiky. Exposlanec Peter Osuský, šéf športových filatelistov, vyrátal, že každý olympijský bod zo získaných deviatich (1994 a 2002 po dva, 1998 šesť) stál daňových poplatníkov 5,6 milióna korún.
Vo viacerých krajinách by boli radi, keby ich vyšiel na toľko v eurách alebo v dolároch, preto mu šéf Konfederácie športových zväzov a jedného z troch stredísk vrcholového športu Marián Kukumberg rázne oponoval: "Turínske výsledky sú skvelé na to, aké podmienky majú slovenskí športovci a zimní zvlášť: sú totiž z roka na rok horšie."
Prof. Juraj Sinay, ktorý ich na čele lyžiarskej časti výpravy prvý raz zblízka konfrontoval, mu dal za pravdu: "My len entuziazmom nahrádzame systémovú starostlivosť o reprezentanta, aká je bežná aj u porovnateľných krajín s našou, napríklad Česka či Slovinska. Buď sa prispôsobíme, alebo sa zmierime s tým, že nebudeme s nimi držať krok."
"To, čo sme dosiahli v Turíne, je reálny odraz našej sily v zimných športoch," zostručnil šéf výpravy Igor Nemeček.
Slovenský šport sa pokúša znížiť závislosť od financií verejných zdrojov, ktorá narástla najmä po tom, ako mu štát zrekviroval lukratívne lotérie. Z lanských príjmov Slovenského olympijského výboru vo výške 50,8 milióna Sk takmer tri štvrtiny tvorili účelové dotácie z ministerstva školstva. Zvyšok získal od Medzinárodného olympijského výboru (18 percent) a od sponzorov (8). Na tento rok zostavil skladbou príjmov ambiciózny, hoci v absolútnych číslach skromnejší rozpočet (40,6 milióna Sk). "Prvý raz by príjmy z verejných zdrojov mali tvoriť iba 50 percent. Druhú polovicu mienime získať marketingovou činnosťou a od MOV," informoval generálny sekretár Jozef Liba.
Olympijské pocty
Sobota bola pre slovenský olympizmus dňom ocenení. Na valnom zhromaždení a na gala večere odmenil Slovenský olympijský výbor za výnimočné výkony alebo činy pol druha desiatky jednotlivcov či organizácií.
Strieborné kruhy
Radoslav Židek, snoubordista, strieborný medailista ZOH 2006
Bronzové kruhy
Jana Šeďová, účastníčka ZOH 1998 a 2002, trénerka strieborného medailistu turínskej olympiády Radoslava Žideka
Mária Straková, atašé slovenskej výpravy ZOH 2006
Viera Bebčáková, bývalá basketbalistka, podpredsedníčka Slovenskej olympijskej akadémie, garant systému vedomostných školských súťaží o olympizme
Trofej SOV
Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode, za výsledky v roku 2005
Vincent Lafko, predseda Olympijského klubu Prešov, strieborný medailista OH 1972 v hádzanej, za výchovnú, vzdelávaciu a propagačnú činnosť
Cena Radovana Kaufmana
Martin Gablík a Rudolf Bošiak, horolezci, za záchranu života poľského himalájistu
Ceny fair play
Stanislav Seman, zlatý medailista OH 1980 vo futbale, za celoživotné pôsobenie v duchu fair play
Katarína Brandoburová, in memoriam, bývalá generálna sekretárka Slovenského paralympijského výboru, za celoživotné pôsobenie v duchu fair play
Cena Matildy Pálfyovej
Elena Kaliská, olympijská víťazka 2004 vo vodnom slalome, za výsledky v roku 2005, zvlášť titul majsterky sveta
Cena Pavla Schmidta
Dominik Hrbatý, slovenská tenisová jednotka, za výkon roka v olympijskom športe 2005, zvlášť v Davisovom pohári
Cena Ondreja Nepelu
Zoltán Baláž, talent roka, majster Európy 2005 vo vzduchovej puške
Cena Janka Zacharu
Štefan Štafen-Krčmár, in memoriam, strelecký tréner, za prácu s mládežou
Cena Ladislava Chudíka
Pavol Barabáš, filmár, za umelecké diela propagujúce šport a olympizmus
Turínske zrkadlo
BIATLON: muži vzostup, ženy pokles.
BOBY: vzostup.
HOKEJ: najlepšie umiestenie aj dojem, ale ambície boli vyššie.
LYŽOVANIE bežecké: muži vzostup, ženy dlhodobejší pokles, vzostup od 2002, zjazdové: ženy mierny vzostup, muži stagnácia, skoky na lyžiach: pokles.
RÝCHLOKORČUĽOVANIE, krátka dráha: mierny vzostup
SÁNKOVANIE: muži pokles, ženy stagnácia.
SNOUBORDING: historická medaila.