BRATISLAVA - O necelé tri mesiace budú predčasné parlamentné voľby, politické strany však ešte nepredstavili svoje volebné programy. Politické diskusie sa tak väčšinou točia okolo aktuálnych problémov, napríklad v zdravotníctve, a politici sa venujú očierňovaniu súperov. V Česku budú voľby dva týždne pred našimi a programové debaty sú tam už v plnom prúde.
Člen prezídia SDKÚ Alexander Slafkovský by privítal vecnú diskusiu lídrov strán, lebo "rôzne televízne prekáračky nie sú diskusie o programe". Podpredseda Smeru Igor Šulaj povedal, že vláda presadzovala svoje reformy a je prirodzené, že Smer k nim prezentoval svoje názory. Diskutujú najmä vládna SDKÚ a opozičný Smer, ostatné strany zostávajú akoby bokom.
Podpredseda HZDS Viliam Veteška povedal, že Smer "je veľmi iniciatívny" a nekompromisne chce využiť každú príležitosť na konfrontáciu. "Tak sa správa aj vo vzťahu k zdravotníctvu." Dodal, že sa už teší na programovú konfrontáciu strán a myslí si, že "vypukne" na budúci mesiac.
Šéf klubu poslancov KDH Pavol Minárik o sporoch medzi
SDKÚ a Smerom poznamenal, že je to dôsledok toho, že "to tak médiá hrajú a táto krajina ostala vyprázdnená". Predsedníčka SF Zuzana Martináková o debate Smeru a SDKÚ povedala, že rétorika pred voľbami priostruje a aj z malého problému sa urobí veľký a zamieňa sa za programový spor.
Sociologička Ľudmila Benkovičová z odboru mediálneho výskumu SRo hovorí, že dojem intenzívnych programových debát umocňujú práve diskusie, ktoré prináša česká verejnoprávna televízia. Neverí však, že by práve programy rozhodovali voľby. Jej skúsenosť je taká, že programy viacerých strán si prečíta menej ako päť percent ľudí. "Kampaň nie je o racionálnych argumentoch, je tam nesmierne veľa emócií." Ľudia podľa nej nemajú ani kvalifikáciu na to, aby si programy strán porovnávali.
Strany sa doteraz prezentovali len útržkami zo svojich pravdepodobných programov. Prioritou KDH je podpora rodiny a zvlášť párov, ktoré vstúpili do prvého manželstva. Smer dlhodobo opakuje, že zruší "dvadsaťkorunové" poplatky v zdravotníctve, nepristúpi na spoplatnenie vysokoškolského štúdia a chce zasiahnuť do rovnej dane. SDKÚ za kľúčovú považuje vzdelanostnú ekonomiku, chce tiež lepšiu vymožiteľnosť práva.
Kedy zverejnia svoje programy
- KDH 22. apríla
- HZDS 21. apríla
- Smer 9. apríla
- SDKÚ 1. mája
- SMK 13. mája
Parlamentné voľby budú 17. júna.
Spory Smeru a SDKÚ za posledné štyri mesiace
December 2005
Smer na sneme prijal dokument s názvom Návrat k ľudskej dôstojnosti - prvé kroky k realizácii sociálneho štátu.
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda povedal, že ide o "bezvýchodiskové tézy" a Ficov Smer chce návrat k socializmu a len "šibrinkuje heslami".
Podľa SDKÚ návrhy Smeru v oblasti daní povedú k zrušeniu rovnej dane. SDKÚ metódou omyl - dôsledok kritizovala snahy o zavedenie nižšej sadzby DPH na niektoré tovary alebo zavedenie dane z dividend.
Február 2006
Smer vyslovil podozrenie, že minister financií za SDKÚ Ivan Mikloš chcel novelou zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja odpustiť "maďarskej súkromnej spoločnosti" Slovnaftu pokutu približne vo výške 10 miliárd korún. Mikloš odmietol, že zákon by predložil práve kvôli Slovnaftu, poslanci jeho novelu schválili.
Marec 2006
Problém s uzatváraním zmlúv medzi lekármi a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou viedol k ostrej zrážke SDKÚ so Smerom a SF, ktoré ho považovali za nezdravý dôsledok zdravotníckej reformy. Dzurinda obvinil obidve strany, že sa trasú túžbou po moci a hyenisticky zneužívajú pacienta.
Hrozba štrajku lekárov za vyššie platy znamenala ďalší konflikt. Premiér kritizoval Smer, že tému zneužíva na predvolebný boj. (sp)