Na stretnutí s vedením futbalovej asociácie podporila Minnie aj britská ministerka športu Tessa Jowellová. FOTO - FA
To Minnie, hrávajúca v obrane Balham Blazers, považuje za faul: "Je to skutočne nefér. Vo svojom tíme sa cítim dobre a nechcem z neho odísť."
FA argumentuje tým, že jestvujúce pravidlá len chránia Minnie, jej otec si naopak myslí, že riadiaci orgán anglického futbalu stratil kontakt vývojom hry. V kampani, ktorej cieľom je umožniť Minnie, aby naďalej hrala v chlapčenskom družstve, získal podporu britskej ministerky športu aj hráčok úradujúceho majstra sveta v ženskom futbale Nemecka.
Keď pani ministerka dostala od Minnie list s prosbou o pomoc, zašla si ju pozrieť priamo na futbalový zápas jej klubu a povedala, že bola uchvátená jej zápalom pre hru: "Minnie Cruttwelová je stelesnením športového nadšenia a o to väčší smútok jej spôsobuje, že v budúcnosti už nebude môcť hrať za svoj tím. Ženský futbal je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich športových odvetví v Anglicku, no som znepokojená, že sme už pravdepodobne poslednou krajinou v Európe, ktorá v tejto vekovej kategórii plošne zakazuje futbal zmiešaných družstiev."
Možnosť voľby
Ministerka Jowellová zorganizovala stretnutie, na ktorom mohla Minnie vedeniu futbalového zväzu vysvetliť svoju sťažnosť, a ten súhlasil, že o probléme bude diskutovať s deťmi z celej krajiny. "Stretli sme sa s Minnie a jej priateľmi a budeme všetko konzultovať aj s inými deťmi rôzneho veku a rôznych herných schopností a umožníme aj im vyjadriť svoj názor," povedala potom hovorkyňa FA.
Otec Minnie je presvedčený, že dievčatá by mali mať možnosť samy sa rozhodnúť, či chcú hrať v zmiešanom družstve: "Je to celé o možnosti voľby. Keď im odoprú možnosť samostatne si vybrať, spochybňujú zároveň ich schopnosť rozvíjať futbalové umenie na najvyššej úrovni."
Cruttwell navrhuje, aby si anglický zväz vzal príklad z Nemecka, kde ženská reprezentácia získala tituly majstrov sveta i Európy, pričom mnoho špičkových hráčok malo v tínedžerskom veku možnosť hrať futbal spolu s chlapcami.
"Hrať s chlapcami je pre každé dievča len výhoda. Keď si musíš vybojovať svoje miesto v chlapčenskom tíme, výrazne to posilňuje tvoju súťaživosť," myslí si Silvia Neidová, trénerka nemeckého národného výberu. "Hrať proti mužom ti pomáha rýchlejšie myslieť aj akceptovať fyzické výzvy."
Zabrániť zraneniam
Anglická futbalová asociácia argumentuje na obranu svojich jestvujúcich pravidiel predovšetkým tým, že umožňujú dievčatám tvoriť úspešné ženské družstvá bez prílišného rizika zranení. "Rozdelenie detí je v určitom veku potrebné, aby im umožnilo špecifickú športovú dráhu pokračujúcu až po súťaženie na najvyššej úrovni," vraví hovorkyňa FA. "Chlapci a dievčatá majú vrchol fyzického rozvoja v rozličnom veku a nesúvisí to len s výškou, ale napríklad aj s množstvom svalovej hmoty. Je preto našou povinnosťou byť opatrní a chrániť ich pred zraneniami," dôvodí.
Lenže Minnie, ktorá bola pri doterajších úspechoch svojho tímu kľúčovou hráčkou, by sa nerada na tie budúce pozerala len spoza autovej čiary: "Omnoho radšej by som hrala za zmiešané družstvo. Viem, že máme dobrý tím, ktorý môže dosiahnuť ešte veľa víťazstiev. Chcela by som, aby mi dovolili byť pri tom."
(reuters)
Futbalový sen Minnie Cruttwellovej sa možno ešte zmení, ale teraz by chcela hrať v chlapčenskom tíme.
Omnoho prísnejšie pravidlá platia pre ženy v niektorých islamských krajinách. Napríklad futbalistky Iránu sa musia pri športe vyrovnať s obliekaním podľa náboženských predpisov, v Iráne majú navyše ženy pri mužskom futbale zakázaný vstup na štadión. FOTO - REUTERS