Ako môžem nastoliť tento problém bez toho, aby som vyzeral, že chcem prísť k firme pre osobný prospech?
Jack a Suzy Welchovci: : Nepotrebujete nutne následnícky plán. Vy ho prosto len chcete. Napokon, váš otec, ak je taký skvelý vodca, možno už má následnícky plán. Iba vám ho nepredstavil.
Nech je to už tak alebo onak, začínate zisťovať, aký to je pocit pracovať v normálnej starej spoločnosti, kde sú následnícke plány zvyčajne prísne stráženými informáciami, a to až skoro "do konca hry".
No takýmto firmám sa napriek všetkému nejako darí pokračovať - od jedného generálneho riaditeľa k druhému - a ich vedúci pracovníci zvyčajne zvládnu naplánovať svojim deťom budúcnosť. Keďže majú menej informácií, napokon sa viac spoľahnú na vlastný úsudok.
Áno, život by bol pre vás ľahší - a tiež aj pre kandidátov na generálnych riaditeľov - keby bolo viac dostupných informácií o firemných plánoch. No prichádzajú vám na um najmenej tri dôvody, prečo veci len zriedka prebehnú takto.
Po prvé, ľudia sa vyvíjajú nerovnakým tempom. Možný následník, ktorý začne podnikať v horúčke slávy, môže časom vychladnúť, a ten, kto začína pomaly, sa môže neskôr pekne odraziť. Generálny riaditeľ potrebuje najmenej niekoľko rokov, aby videl kandidátov na post svojho nástupcu na mnohých pozíciách a v rozličnom ekonomickom prostredí, na definitívne rozhodnutie.
Po druhé, priskoré oznámenie následníctva môže vyvolať chaos vo firme, ak neexistujú plány na nahradenie talentu, ktorý neodvratne odíde, keď vyberú nového generálneho riaditeľa. Riešenie otázky nástupníctva jednoducho vyžaduje čas.
A nakoniec, ak si generálny riaditeľ počína úžasne a práca ho baví - napríklad ako vášho otca - nemá záujem stať sa predčasne odsunutým na odpočinok.
Navrhujeme teda, aby ste ponechali otcovi právo na pochybnosti. Podľa detailov vášho listu, ktorý sme nemali priestor zverejniť celý, je to muž na svojom mieste. Váš rodinný podnik je súčasťou odvetvia, kde vládne tvrdá konkurencia, ale on ho vedie s prehľadom, pochopením a so šikovnosťou. Firma preto už celé desaťročia prekvitá. Vybudoval úctyhodný vedúci tím a všetci si ho vážia.
Určite nie je hlúpy v otázke následníctva. Berte to tak, že má nejaký dôvod, prečo by ste vy mali počkať. Ak je takým vodcom, akým sa zdá, iste jeho zámer v pravý čas pochopíte.
Jack Welch - je penzionovaný generálny riaditeľ spoločnosti General Electric. Vo firme strávil štyridsať rokov, z toho dvadsať vo vedúcej pozícii. Jeho riadiace inovácie z neho urobili najvplyvnejšieho generálneho riaditeľa svojich čias. Od odchodu do dôchodku Jack Welch cestuje po svete, prednáša na rôzne témy, pôsobí ako poradca a píše knihy. Po roku 2000 sa opakovane stal víťazom rôznych čitateľských i odborných ankiet o najvýznamnejších a najobdivovanejších výkonných riaditeľov na svete.
Suzy Welchová - je známa autorka, komentátorka a ekonomická novinárka. V poslednom čase napísala spolu s manželom Jackom bestseller Winning/Vyhrávať. Je bývalou redaktorkou The Washington Post, Miami Herald, Associated Press a Harvard Business Review. Niekoľko rokov pôsobila ako poradkyňa pre manažment na Harvard Business School. V súčasnosti je obľúbenou rečníčkou, prispieva do časopisu O Magazine a spolu s manželom píše články pre New York Times Syndicate. Zároveň je členkou niekoľkých predstavenstiev neziskových organizácií. (r)