Sociálna pracovníčka O. Melišková medzi deťmi, ktorých domovom sa raz možno stane Taliansko. FOTO - AUTORKA |
MLYNKY - Rodiny zo zahraničia si od roku 2003 adoptovali z Detského domova v Mlynkoch-Bielych vodách 16 detí. Najmenšie z nich, 18-mesačné dvojčatá, našli nový domov v Kanade. Deti z tunajšieho domova si osvojili aj rodičia z Francúzska, Holandska, Švédska, no najčastejšie sú to rodiny z Talianska, kam išlo osem detí. Na budúcich rodičov z Talianska momentálne čakajú tri ďalšie deti.
Do zahraničia odchádzajú väčšinou deti rómskeho pôvodu, o ktoré rodiny na Slovensku nemajú záujem. "Keď sa vyčerpajú všetky možnosti umiestniť deti v rodinách u nás, materiály o dieťati spolu s jeho fotografiami a DVD nahrávkou odstupuje príslušný úrad sociálnych vecí do Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Tam deti zaradia do procesu medzištátneho osvojenia," hovorí Oľga Melišková, sociálna pracovníčka detského domova.
Medzinárodná adopcia je zložitý proces. Nádejní rodičia z cudziny prichádzajú do domova, aby sa s nimi dieťa zoznámilo. V prípade detí starších ako tri roky to trvá tri týždne, u menších dva. Pri prvom stretnutí je psychologička, zástupcovia detského domova, úradu práce a tlmočníčka. "Dieťa v tom veku už začína rozprávať. Veľmi pomáha, keď si záujemcovia o adopciu naštudujú základnú slovnú zásobu, blízku veku dieťaťa - papať, spinkať. Veľmi to pomáha v komunikácii. Máme skúsenosti, že po niekoľkých stretnutiach dieťa začína opakovať talianske slová. Na cudzí jazyk sa preorientuje veľmi rýchlo," hovorí sociálna pracovníčka.
Po adopcii ostáva pracovníkom domova už len e-mailový kontakt s rodičmi, fotografie, správy. Rodinu dlhodobo sledujú príslušné sociálne inštitúcie v Taliansku, ktoré zasielajú podrobné správy Centru pre medzinárodnoprávnu ochranu. Ono hodnotí, či dieťa je v poriadku a či osvojenie naplnilo svoj zmysel.
Záujem slovenských rodín o osvojenie detí z domovov klesá. Melišková vidí príčinu v znížení životnej úrovne ľudí na Slovensku. "Dôležité je, aby rodina mala dostatok peňazí. Pustiť sa do procesu osvojenia dieťaťa nie je záležitosťou jednej cesty do Spišskej Novej Vsi. Ak sú ľudia na sociálnych dávkach, bez práce - je to pre nich zložité. Treba za tým chodiť, z úradu na úrad, do domova, na súdy, čo je zdĺhavý proces. Myslím si, že ľuďom, ktorí sa rozhodnú osvojiť si dieťa, treba dvere otvárať a pomôcť im."