FOTO - TASR |
"Pred každou akciou musím dať písomnú žiadosť. Ešte nikdy som však nedostala písomnú odpoveď," hovorí Iva Bajtošová z mestského Klubu spoločenského života, ktorá koncert organizuje. "Vždy, keď bola žiadosť už aspoň dva týždne na mestskom úrade, považovala som ju za vybavenú. Tak som dala žiadosť aj na koncert Zdenky Prednej. Po troch týždňoch, keď už bola zmluva podpísaná, som však bola pozvaná k primátorovi. Ten mi oznámil, že koncert nepovoľuje," hovorí Bajtošová.
Korec jej vraj nič nedal písomne. Koncert nechce povoliť aj preto, že je to "akcia pre mladých ľudí a budú tam drogy," hovorí Bajtošová.
Primátor tvrdí, že sála v Sobášnom paláci nie je pripravená na koncerty, na ktorých sa stretne množstvo mladých ľudí, a je tam len jeden východ. Koncert nepovolil preto, lebo je zodpovedný za to, aby sa tam nič nestalo a bál sa, aby mladí sálu nerozmlátili. Navyše, podľa neho Klub spoločenského života posledný koncert Ivety Bartošovej organizačne nezvládol.
Tento rok boli v Sobášnom paláci vystúpenia Ivety Bartošovej a Honzu Nedvěda. V minulosti tam už vystupovali aj Tublatanka a Peter Lipa. Všetky koncerty boli bez problémov, Bajtošová nevie, prečo je problém práve teraz. "Je to koncert pre ľudí od 15 do 50 rokov. Lístky si už bolo u mňa kúpiť množstvo ľudí strednej a staršej generácie. Koncert bude na sedenie, zabezpečená je SBS-ka, nemôže vzniknúť nijaký problém."
Sobášny palác v Bytči je vlastníctvom Žilinského samosprávneho kraja, spravuje ho Považské múzeum v Žiline a v prenájme ho malo mesto Bytča. Prenájom paláca tak spoločne povoľovali alebo nepovoľovali mesto Bytča a Považské múzeum. Podľa riaditeľa múzea Mariána Mrvu je sála priam stvorená na organizovanie koncertov. Pri akciách pre mladých však zvažujú, či prenájom poskytnú, pretože je tam len jeden východ a z požiarneho hľadiska by to mohol byť problém.
Znechutená Bajtošová dala žiadosť na zrušenie klubu. "Za takýchto okolností sa naozaj kultúra v Bytči robiť nedá," hovorí.