Mór Jókai: Levočská biela pani

Biela pani literatúra. Sú autori, o ktorých sa píše tým menej, čím viac sa čítajú. Akoby ich vrelé čitateľské prijatie odradzovalo rôznych teoretikov a interpretátorov. Akoby si ich suverénne rozprávačské majstrovstvo vystačilo samo so sebou. Medzi takýc

FOTO


Biela pani literatúraSú autori, o ktorých sa píše tým menej, čím viac sa čítajú. Akoby ich vrelé čitateľské prijatie odradzovalo rôznych teoretikov a interpretátorov. Akoby si ich suverénne rozprávačské majstrovstvo vystačilo samo so sebou. Medzi takýchto spisovateľov patrí aj Mór Jókai. Napísal vyše 300 diel a jeho zobrané spisy zaberajú 100 zväzkov!

A pritom o ňom a jeho tvorbe vyšlo iba niekoľko štúdií, v slovenčine tuším ani jedna. Keď si to porovnáme s tou záľahou literatúry o niekoľkých prózach Franza Kafku... Pravdaže, niekto by mohol namietať, že taký Kafka a Jókai sa nedajú porovnať. Je to pravda. Ale či nie je každý autor neporovnateľný?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mór Jókai sa narodil roku 1825 v Komárome, čiže patrí aspoň svojou geografiou aj do našich dejín. Bol rovesníkom našich štúrovcov, Janka Kráľa, Jána Bottu, Andreja Sládkoviča i ďalších romantických autorov (Kalinčiak, Kubáni...) No zatiaľ čo sa slovenský romantizmus najviac rozvinul v poézii, maďarskí romantici, medzi ktorých patril aj Jókai, slávili úspechy aj v próze. Ak si porovnáme čítanosť starších slovenských autorov (či už romantických alebo realistických) s priam bestselerovou čítanosťou hoci aj Jókaiho, musíme si položiť znepokojujúcu otázku: mala staršia maďarská literatúra lepších autorov alebo lepších čitateľov?

Jókai sa tiež zúčastnil revolúcie 1848, bol dokonca vodcom radikálnej mládeže, ako to po ňom robili napríklad Sartre či Foucault vo francúzskych intelektuálnych revolúciách. Francúzsko v tejto súvislosti nespomínam samoúčelne: Jókai bol vo svojich začiatkoch závislý od najlepších francúzskych vzorov (Sue, Hugo, Dumas, Verne).

SkryťVypnúť reklamu

Čoskoro sa však našiel a jeho štýl sa stal originálnou kombináciou historicity, pikaresknosti, romantického pátosu i vierohodného psychologizmu, fantastických motívov, dokonca aj humoru, ktorý bol pre slovanský romantizmus takmer tabu.

Vrcholné obdobie predstavujú romány Uhorský nábob, Zoltán Kárpathy, Nový statkár, Synovia muža s kamenným srdcom, Čierne diamanty, Zlatý človek, Rab Ráby. Jókai v týchto dielach čerpal nielen z minulosti, ale stával sa aj utopistom a vizionárom budúcnosti. V Čiernych diamantoch píše o "magnetickej ríši", v Románe budúceho storočia z roku 1872 sníva o Európe s lietadlami a inými zázrakmi techniky.

Levočská biela pani zrejme nepatrí medzi jeho najhodnotnejšie diela, pre nás je však zaujímavá už svojím námetom. O bielych paniach v literatúre a umení vôbec by sa dala napísať rozsiahla štúdia. Je to vďačný fenomén, pretože stelesňuje ľudský záujem o iracionálne a mystické veci. Jókaiho biela pani bola však najprv historickou postavou, kým prešla do oblasti mýtov. Volala sa Júlia Korponayová a bola vlastne zradkyňou, keď vpustila do Levoče cisárske vojská.

SkryťVypnúť reklamu

Bola za tým, pravdaže, láska. Historickou skutočnosťou je však aj to, že levočská biela pani bola mierovou sprostredkovateľkou a vyjednávačkou, ktorá zmierila dve bojujúce strany. Politika však nie je pre čitateľa vyhľadávajúceho takúto lektúru zaujímavá. A Jókai si ctil právo čitateľa na snívanie a rojčenie.

Mór Jókai však nebol nijakým sentimentálnym spisovateľom. Hlásili sa k nemu poprední maďarskí autori (Mikszáth, Bródy, Krúdy) a hlásia sa k nemu početní čitatelia v Maďarsku i na Slovensku. Pretože biela pani literatúra má aj dnes vo svojich rukách kľúče k záhadám, silným emóciám a romantike rovnako ako pred stáročiami.

Čo je Svetová knižnica SME?

Svetová knižnica SME - Najlepší autori 19. storočia prináša kolekciu dvadsiatich slávnych diel, ktoré predstavujú zbierku hodnotných a čitateľsky príťažlivých kníh. Tituly Svetovej knižnice SME vychádzajú každý týždeň, vždy v pondelok vychádza nová kniha viazaná v kvalitnej tvrdej väzbe a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov za cenu 185 Sk. Predplatitelia môžu knihy získať ešte výhodnejšie, a to so zľavou až 30 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Ako získať knihy

Knihy Svetovej knižnice SME možno získať dvoma spôsobmi.

Nákup v novinovom stánku: Každý pondelok vychádza nová kniha a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov, kde si ju môžete kúpiť za cenu 185 Sk.

Objednávka predplatného kníh edície: V prípade, že sa rozhodnete predplatiť si knihy edície, vám budú zasielané pravidelne každý mesiac poštou v balíkoch po 5 kníh, cena objednanej knihy je totožná s cenou, za ktorú sa predáva v novinových stánkoch, teda 185 Sk.

Objednávkové možnosti pre členov Petit klubu

Objednávka celej edície s platbou vopred: Cena knihy len 135 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.

Objednávka celej edície s platbou na dobierku: Cena knihy

155 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.

SkryťVypnúť reklamu

Objednávka vybraných kníh edície: Cena knihy 135 Sk pri platbe vopred a 155 Sk pri platbe na dobierku. V prípade objednania viac ako 10 kníh predplatiteľ neplatí poštovné ani balné, v opačnom prípade uhrádza poštovné a balné vo výške 89 Sk za jeden balík kníh.

Predplatiť edíciu si môžete na telefónnom čísle 02/59 233 393 v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 17.00 h.

Predplatitelia denníka SME a denníka Korzár majú nárok na prvú knihu zadarmo, ale tentoraz neposielame knihu automaticky všetkým predplatiteľom. Ak má predplatiteľ o knihu záujem, je potrebné, aby nás kontaktoval a požiadal o jej zaslanie telefonicky na čísle 02/59 233 393, alebo nám odoslal špeciálny darčekový kupón, ktorý od nás dostal v sobotu 12. novembra vo svojich predplatených novinách.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa stať členom Petit klubu

V prípade, že ešte nie ste členom Petit klubu a chceli by ste sa ním stať, stačí, keď zavoláte na telefónne číslo 02/59 233 393 a spolu s knihami si objednáte aj niektoré z novín vydavateľstva Petit Press. (Petit Press vydáva približne 30 rôznych novín a časopisov. Medzi najznámejšie patria: denník SME, denník Korzár, denník Új Szó, týždenník Vasárnap, týždenník TV oko, Roľnícke noviny a sieť regionálnych týždenníkov MY.) Viac informácií môžete tiež získať na telefónnom čísle 02/59 233 393 v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 17.00 h a na www.knihy.sme.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 189
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 857
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 973
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 743
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 793
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 478
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu