Grékov oslobodili od Turkov až veľmoci

To, čo pre Američanov znamená 4. júl, predstavuje pre Grékov 25. marec. Cirkevný sviatok Zvestovania je zároveň najväčším gréckym štátnym sviatkom. V mestách sa konajú sprievody, žiaci základných a stredných škôl v pestrých krojoch predvádzajú tradičné .

FOTO - ARCHÍV

To, čo pre Američanov znamená 4. júl, predstavuje pre Grékov 25. marec. Cirkevný sviatok Zvestovania je zároveň najväčším gréckym štátnym sviatkom. V mestách sa konajú sprievody, žiaci základných a stredných škôl v pestrých krojoch predvádzajú tradičné ľudové tance. K tomu patria divadelné predstavenia, hrá hudba a ľudia sa zabávajú. Vyvrcholením osláv je vojenská prehliadka v centre Atén. Všade veje bielo-modrá národná vlajka. Jej deväť pruhov symbolizuje deväť slabík vojnového pokriku: "Eleutheria i thanatos!" - "Sloboda alebo smrť!" Podľa tradície práve v tento deň vyzval patraský ortodoxný patriarcha Germanos všetkých Grékov a súvercov na boj za nezávislosť spod tureckého područia. Stalo sa tak pred 185 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Grécko, považované za kolísku západnej civilizácie a miesto, kde sa zrodila demokracia, muselo čakať niekoľko storočí, kým získalo späť svoju nezávislosť. Po páde Konštantínopolu v roku 1453 sa stalo súčasťou Osmanskej ríše a pre Grékov nastalo obdobie temna. Napriek útlaku si vďaka ortodoxnej cirkvi udržali spoločný jazyk, kultúru, a tým aj vedomie vlastnej identity. Po takmer štyristo rokoch, keď musel sultán sústrediť pozornosť na vnútorné rozbroje v ríši, konečne nastala príhodná chvíľa na vymanenie sa spod tyranie.

Epicentrum povstania sa nachádzalo na Peloponéze. Odtiaľ sa šírilo do severných oblastí Grécka a na ostrovy v Egejskom mori. Sultánsky režim bol výbuchom masového gréckeho povstania zaskočený, čo umožnilo povstalcom už v januári 1822 vyhlásiť nezávislosť. Zápas medzi Grékmi a Osmanmi mal od začiatku charakter neľútostného boja na život a na smrť. Jeho súčasťou bol aj teror namierený proti civilnému obyvateľstvu a etnické a náboženské čistky hlavne z tureckej strany. Smutný primát medzi nimi patrí nepochybne vyvraždeniu gréckych obyvateľov ostrova Chios sultánovými jednotkami v apríli 1822. Táto tragédia sa stala námetom francúzskemu maliarovi Eugenovi Delacroixovi na jeho slávny obraz Vraždenie na ostrove Chios, ktorý dnes visí v Louvri.

SkryťVypnúť reklamu

Po masakroch sa európska verejná mienka postavila na stranu Grécka. Najmä medzi umelcami a intelektuálmi vzniklo silné filhelénske hnutie. Medzi obdivovateľov Grékov a ich slávnej minulosti patrili spisovatelia Hugo, Goethe a hlavne Angličan, romantický idol svojho obdobia, lord Byron. Vo veľkých európskych mestách začali vznikať grécke výbory, ktoré vyvíjali propagačnú kampaň na podporu boja Grékov, organizovali zbierky a posielali do Grécka peniaze i zbrane. Zo všetkých kútov sveta prichádzali povstalcom na pomoc dobrovoľníci, ľudia túžiaci po dobrodružstve i nadšení idealisti. Na bojoch sa zúčastnil i Byron, no v roku 1824 pri obrane mesta Messolonghi ochorel a predčasne zomrel. Byron je v Grécku považovaný za národného hrdinu, grécka podoba jeho mena (Viron) je obľúbeným mužským menom a aj predmestie Atén nesie jeho meno.

SkryťVypnúť reklamu

Filheléni predstavovali vplyvnú nátlakovú skupinu a významne prispeli ku zmene dovtedajších postojov vlád k východnej otázke. Počiatočné reakcie všetkých európskych mocností na grécke povstanie totiž neboli priaznivé. Po porážke Napoleona v roku 1815 sa jedinou možnosťou zachovania mieru ukazovala byť politika rovnováhy síl. Západné veľmoci sa preto obávali zakročiť v tejto oblasti, aby nenastala zmena síl v prospech Ruska. Intervencia sa však ukázala ako nevyhnutná potom, ako si sultán pozval na pomoc proti povstalcom egyptskú armádu pod velením Ibrahima pašu. Tá v rokoch 1825 - 1826 spustošila Peloponéz a fakticky vytlačila bojujúcich Grékov na ostrovy. Keď nasledujúci rok padli Atény, veľmoci sa rozhodli konať.

Bitka pri Navarine, v ktorej spojené britsko-francúzsko-ruské loďstvo zničilo egyptskú flotilu, sa ukázala ako rozhodujúca. Víťazstvo prinieslo Grékom vytúženú slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

Na konferencii v Londýne v roku 1830 veľmoci vyhlásili Grécko za nezávislý štát. Utvorila sa prvá vláda v moderných dejinách a na jej čelo bol zvolený Kapodistrias. Nevládol však dlho, už nasledujúci rok ho zavraždili. Z rozhodnutia veľmocí sa Grécko premenilo na monarchiu a na trón dosadili bavorského princa Ota.

V utorok - pokus o reštauráciu Habsburgovcov

Autor: Danica Súkupová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 667
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 443
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 367
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 437
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 644
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 951
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu