Berlusconi sa prijatia u Jána Pavla II. dočkal, na návštevu pápeža Benedikta XVI. si ešte musí počkať. FOTO - REUTERS |
Pápež Benedikt XVI. sa dostal do centra predvolebného boja v Taliansku. V Ríme bude na budúci týždeň 30. kongres Európskej ľudovej strany (EPP), počas ktorého Svätý otec prijme lídrov európskych konzervatívnych strán. Na súkromnej audiencii mal byť aj taliansky premiér Silvio Berlusconi. Ľavica ho hneď obvinila, že si robí predvolebnú kampaň, do ktorej zatiahne pápeža i európskych politikov. O stretnutí by určite podrobne informovali Berlusconiho tri televízne kanály, čo môže ovplyvniť nerozhodnutých voličov a zvrátiť výsledok volieb. Taliani rozhodnú o novej vláde 9. a 10. apríla. Podľa posledných prieskumov o pár percent vedie ľavica.
Berlusconi označil reakciu opozície za hysterickú, nakoniec však návštevu pápeža odvolal. Vatikán nad celým virvarom vyslovil poľutovanie a pripomenul, že audiencia lídrov EPP bola naplánovaná dávno pred termínom talianskych volieb. Biskup Rino Fisichella povedal, že na stretnutí budú politici z mnohých krajín, ale "iba v Taliansku bolo tak veľa polemiky o ničom". Na druhej strane kardinál Camillo Ruini niekoľkokrát požiadal Berlusconiho, aby si návštevu u pápeža rozmyslel. Vo Vatikáne platí tradícia, podľa ktorej sa hlava cirkvi vyhýba stretnutiam s talianskymi politikmi počas predvolebnej kampane.
Talianska ľavica je však presvedčená, že pápež Benedikt zasahuje do domácej politiky oveľa viac ako Ján Pavol II. Jeho podpora môže byť pri tesnom výsledku rozhodujúca. Poukazujú, že pápež neplánoval stretnutie so šéfom opozície Romanom Prodim, ktorý je na rozdiel od Berlusconiho praktizujúci katolík.
Na audiencii u pápeža budú aj ďalší známi politici - nemecká kancelárka Angela Merkelová, šéf Európskej komisie José Manuel Barroso, rakúsky premiér Wolfgang Schüssel či predseda britských konzervatívcov David Cameron.
Analytik bruselského Centra pre európsku politiku Guillaume Durand hovorí, že pre niektorých z nich môže byť stretnutie s pápežom politickým prínosom. "To, že sa pápež stretáva s politikmi, nie je nič zvláštne. V kontexte summitu EPP však ide o niečo iné. Je to jasná demonštrácia, že v skupine existuje politická vôľa smerovať ku katolíckym hodnotám."
EPP zlučuje 68 konzervatívnych strán z celej Európy a má najsilnejšie zastúpenie v európskych inštitúciách.
Búrku proti talianskemu premiérovi rozpútali aj socialisti z Európskeho parlamentu. Šéf frakcie Martin Schulz varoval kancelárku Angelu Merkelovú "pred podporou vlády, ktorej súčasťou môžu byť aj popierači holokaustu". Silvio Berlusconi totiž uzavrel predvolebnú dohodu s predsedníčkou extrémnej pravice Alessandrou Mussoliniovou, vnučkou fašistického diktátora Benita Mussoliniho.