Bratislavskí cestári údajne na plátanie dier denne minú dve tony materiálu. Pred mesiacom na Račianskej ulici ešte neboli. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Po zimných mesiacoch sa k dieram a výmoľom, ktoré údržbári nedokázali odstrániť v minulosti, pridali ďalšie. Na zlý technický stav komunikácií nakoniec doplácajú vodiči. O tom, či vinu na nehode pre dieru v asfalte nesie správca cesty, rozhoduje polícia. Môže si pritom pomôcť znaleckým posudkom. Ak má vodič havarijné poistenie, poisťovňa mu škody uhradí. Náhradu potom na základe posudku polície vymáha od správcu cesty.
Vodičom, ktorí majú iba povinné zmluvné poistenie však neostáva nič iné ako sa s organizáciou, ktorá má cestu na starosti, súdiť. "Takýto občan má právo podať sťažnosť správcovi alebo ísť súdnou cestou," podotýka hovorca Diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík.
Úspech na súde však zďaleka nie je zaručený, pretože podľa pravidiel cestnej premávky musí vodič svoju jazdu prispôsobiť stavu vozovky. "Pri vyšetrovaní je dôležité, či cestári na zlý stav vozovky upozorňujú značkou, alebo či mal vodič dostatočný výhľad na prekážku v ceste," povedal Vladimír Gemela z policajného prezídia.
Naši vodiči sa zrejme aj pre slabú vymožiteľnosť práva a zdĺhavé súdne konanie pre diery na cestách súdia neradi. Vlani a ani v tomto roku podľa hovorkyne Ivety Fedorovej právnici Slovenskej správy ciest neevidujú ani jedno súdne pojednávanie zo strany nespokojných vodičov. O rozbehnutých súdnych procesoch nevie ani Jánošík. Podľa Gemelu sa však "v praxi vyskytujú prípady, keď je vinníkom dopravnej nehody správca komunikácie, najmä pri chýbajúcich kanalizačných poklopoch".
Šance vysúdiť peniaze sa podľa právnika Tomáša Kamenca znižujú, keď polícia jednoznačne za vinníka neoznačí správcu cesty. Takmer nemožné je podľa neho vysúdiť náhradu škody od správcu cesty, ak má vodič pocit, že mu auto poškodilo dlhodobejšie jazdenie po zlej ceste. "Je to náročné na dokazovanie. Na súde môže vyvstať otázka, prečo vodič nešiel inou trasou. V takom prípade môže byť dokonca uznaný za spoluvinníka na škodách," povedal advokát.
Čo o zodpovednosti za škody hovorí cestný zákon
Užívatelia diaľnic, ciest alebo miestnych komunikácií nemajú nárok na náhradu škody, ktorá im vznikla zo stavebného stavu alebo dopravno-technického stavu diaľnic, ciest alebo miestnych komunikácií.
Správcovia ciest však zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli závady v zjazdnosti, okrem prípadu, že preukážu, že nebolo v medziach možností tieto závady odstrániť, ani na ne predpísaným spôsobom upozorniť.
Zdroj: Zákon 135/1961 o pozemných komunikáciách