Napríklad Taliansko protestuje proti zámeru francúzskej vlády zablokovať prevzatie francúzskej energetickej firmy Suez talianskym gigantom Enel. Keďže je krajina uprostred predvolebnej kampane, na stretnutí hrozia ostré vyhlásenia nervózneho talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Situácia by sa potom mohla vyhrotiť natoľko, že sa európsky summit na kľúčových veciach vôbec nedohodne.
Predseda Európskej komisie José Barroso pred summitom burcoval, aby sa únia nenechala strhnúť vlnou ekonomického ochranárstva, lebo inak sa jej ťažko podarí vytvoriť potrebné pracovné miesta a zaistiť spoľahlivé energetické zásoby. "Nemôžeme v rámci jednotného trhu budovať bariéry navzájom proti sebe, to by bolo absurdné," apeloval Barroso.
Komisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy následne v Paríži na adresu Francúzska a ďalších európskych vlád, ktoré chcú brániť cezhraničným fúziám, poznamenal: "Jediné, čoho by sa mali tieto vlády obávať je menej konkurencieschopná vlastná ekonomika. Navyše to vytvorí problémy aj pre ne samotné vo chvíli, keď budú chcieť rozšíriť svoje aktivity pomocou zahraničných firiem." Francúzsky premiér Dominique de Villepin, ktorého čaká budúci týždeň generálny štrajk pre nové pracovné reformy, považuje ekonomický patriotizmus za legitímny postoj, povzbudzujúci dôveru v ekonomiku.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Brusel