Ako dôvod na predĺženie prechodného opatrenia o ďalšie tri roky je podľa nemeckého ministra práce vysoká nezamestnanosť v krajine. Záujemcovia o prácu z nových členských štátov Európskej únie sa tak na nemeckom pracovnom trhu uplatnia najskôr od apríla 2009. FOTO - TASR |
Nemecko požiada Európsku úniu o predĺženie prechodných opatrení, obmedzujúcich zamestnanie ľudí z nových členských štátov na nemeckom pracovnom trhu o ďalšie tri roky až do 30. apríla 2009. Prechodné opatrenia sú súčasťou prístupových dohôd a platia nanajvýš sedem rokov po rozšírení EÚ. Znamená to, že najskôr od 1. mája 2009 (a najneskôr od 1. mája 2011) sa naplno otvorí nemecký pracovný trh aj pre ľudí z nových členských krajín.
Spolkový minister práce Franz Müntefering zdôvodnil tento krok "vysokou nezamestnanosťou". V predlohe pre nemecký kabinet podčiarkuje, že "z hospodársko-politického hľadiska nejde o škodlivé opatrenie". Nemá totiž negatívny dopad ani na nemecký zahraničný obchod a ani na vzájomný obchod s novými členskými štátmi, ktorý sa vyvíjal pozitívne.
Predĺženie prechodných opatrení na ochranu nemeckého pracovného trhu je súčasťou vládneho programu koalície kresťanských a sociálnych demokratov. Müntefering teda iba spĺňa to, na čom sa dohodli vyjednávači CDU/CSU a SPD pri zostavovaní vlády.
Súhlas s predĺžením ochranných opatrení vyslovil Nemecký odborový zväz a Ústredný zväz nemeckých remeselníkov.
Kritický postoj k nemu zaujal podľa denníka Handelsblatt prezident Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory Ludwig Georg Braun. Vyhlásil, že "Nemecko sa pripravuje o šance na stredo- a východeurópskych trhoch". Vyslovil požiadavku, aby Nemecko začalo pozvoľna otvárať pracovný trh, aby sa postupne mohlo pripraviť na voľný pohyb pracovných síl z nových členských štátov únie.
Podľa denníka Financial Times Deutschland zamýšľajú k 1. máju predĺžiť prechodné ochranné opatrenia o ďalšie tri roky okrem Nemecka aj Rakúsko a Belgicko. Holandsko, Grécko, Dánsko, Luxembursko a Taliansko sa ešte nerozhodli. Španielsko, Portugalsko a Fínsko chcú zrušiť doterajšie prechodné opatrenia na ochranu domáceho pracovného trhu.
Francúzsko plánuje otvoriť pre pracovné sily z nových členských štátov únie len jednotlivé sektory, ale nie je zatiaľ jasné, ktoré.