Včera a dnes sa v Mestskej športovej hale v Prešove koná Medzinárodná burza práce pre všetkých záujemcov o prácu v Európskej únii a Európskom hospodárskom priestore. Záujemcovia o prácu v zahraničí majú možnosť sa skontaktovať priamo so zamestnávateľmi z európskych krajín ako Veľká Británia, Fínsko, Dánsko, Slovinsko či Česko. FOTO - TASR |
PREŠOV - V Prešove sa včera uskutočnila v poradí piata Medzinárodná burza práce. Zorganizovalo ju Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny a otvoriť ju prišla ministerka Iveta Radičová.
Na burzu prišlo 25 zamestnávateľov z Veľkej Británie, Írska, Fínska, Nórska, Švédska, Dánska, Talianska, Slovinska aj Českej republiky. Ponúkali 550 pracovných miest v rôznych pozíciách.
"Burza na východe Slovenska je najmä preto, že miera nezamestnanosti prekračuje celoslovenský priemer, čo je 16,09 percenta," povedal generálny riaditeľ ústredia práce Rudolf Sokol.
"Všimla som si, že najväčší záujem je o prácu vo Fínsku, ktoré ako nová krajina otvára svoje trhy a vytvára podmienky pre umiestnenie pracovnej sily," povedala Radičová.
Špecifikom týchto pracovných náborov je fakt, že ponúka miesta pre ľudí so stredoškolským alebo základným vzdelaním, pre ktorých je na Slovensku nedostatok príležitostí.
Záujem o prácu v zahraničí je síce vysoký, ale najväčšou prekážkou je jazyková bariéra najmä u ľudí s nižším vzdelaním.
Radičová spomenula vlastnú skúsenosť, keď si chcela vyskúšať, či by si našla prácu vo Fínsku, aj keď neovláda ich úradný jazyk. "Dá sa to. Na skupinu desiatich ľudí stačí ak aspoň jeden ovláda jazyk alebo aspoň hovorovú angličtinu a môže sa stať akýmsi prirodzeným lídrom skupiny. Preto si myslím, že je to zvládnuteľné aj s tou jazykovou vybavenosťou, aká na Slovensku je."
"Som mechanik, opravár chladiarenských zariadení, ale vzal by som aj prácu v drevovýrobe. Už som pracoval v Čechách, ale bol tam problém s ubytovaním. Možno tu nájdem niečo vhodné," povedal nám päťdesiatnik Ľubomír Savko z Trebišova.
Lázně Luhačovice prišli s ponukou práce pre čašníkov, kuchárov a fyzioterapeutov. "Máme viac zamestnancov zo Slovenska, ponúkame 6 voľných miest, ale nie je vylúčené, že už o mesiac bude situácia iná," povedal personálny riaditeľ Ludvík Pavlištík. Priemerná mzda je v podniku 10- až 12-tisíc českých korún.
Úspešnosť búrz
Burzy práce EURES sú financované z grantu Európskej komisie (95 percent), zvyšok spolufinancuje Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny. Ministerka práce Iveta Radičová povedala, že počas štyroch ročníkov sa "o pracovnú silu uchádzalo 85 zamestnávateľov, záujem prejavilo 13 423 ľudí, v ponuke bolo 8-tisíc pracovných miest a prácu si našlo 1 969 uchádzačov".
Na otázku, prečo bola burza najúspešnejšia v Nitre a najmenej ľudí sa umiestnilo v Poprade, uviedla, že v Nitre mali záujemcovia lepšie kvalifikačné predpoklady. Pre ilustráciu, v Nitre sa zamestnalo 1 130 a v Poprade len 150 ľudí. (ak)