V rámci Európskej únie je na tom Slovensko s verejnými vodovodmi medzi najhoršími. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
BRATISLAVA - Slovensko stavia vodovody a využíva na to aj fondy Európskej únie, no ľudia v chudobných regiónoch ich nechcú. Pre rastúce ceny vody sa podľa Eleny Matisovej z Úradu verejného zdravotníctva od vodovodov dokonca odpájajú aj tí ľudia, ktorí ich používali . "Vracajú sa k studniam, ktoré boli desaťročia odstavené," hovorí.
Pripojenie na verejný vodovod nemá asi 17 percent ľudí na Slovensku. Najhoršia situácia je v Prešovskom, najlepšia v Bratislavskom kraji.
Tento rok sa majú na vodovod napojiť obce v okrese Michalovce. Jednou z nich sú aj Zemplínske Kopčany, kde záujem o pripojenie na vodovod zisťovali prvý raz v 90. rokoch. Vtedy oň malo záujem 60 domácnosti, teraz už záujem prejavilo len 33 domácností.
Mária Pauličová z obecného úradu hovorí, že by ich bolo ešte menej, keby im obec nesľúbila, že z rozpočtu zaplatí polovicu nákladov za privedenie prípojky do domu. Príčinou je podľa nej nezamestnanosť, v obci žije veľa obyvateľov rómskeho etnika. O vodovod nemajú záujem ani starí ľudia.
Na vodovod čakajú aj obce na južnom Slovensku v okresoch Rimavská Sobota a Lučenec.
"Desať rokov bojujeme o vodovod, žiadame vodohospodársku spoločnosť, teraz povedala, že požiada o príspevok z eurofondov," hovorí starosta obce Bulhary Jozef Tyrala.
Vodári zatiaľ získali peniaze na projektovú dokumentáciu. Na vodovod by sa malo napojiť 53 obcí. Tyrala hovorí, že v jeho obci by vodovod určite všetci obyvatelia chceli, voda v studni je nezdravá a nemať vodovod je podľa neho veľmi nepraktické.
"Zdravie máme len jedno, zaplatili by," povedal. Vodovod v obci je naplánovaný do roku 2010, čo je podľa starostu nehorázne, pretože rúry treba potiahnuť len 1,7 kilometra. (haj)