
Americký vojak a srbský chlapec v Kosove sa zabávali s loptou aj napriek správam o balkánskom syndróme. FOTO - REUTERS
alianciu, aby vysvetlila možnú súvislosť medzi úmrtiami a chorobami vojakov pôsobiacich na Balkáne a použitím mimoriadne účinnej munície s ochudobneným uránom. Na včerajšom rokovaní politického výboru NATO členské krajiny neodsúhlasili dočasné moratórium na muníciu s ochudobneným uránom. Proti boli dve krajiny NATO.
Podľa najnovšej bilancie syndrómu zrejme podľahlo osem talianskych vojakov, päť belgických, dvaja španielski, jeden portugalský, český a maďarský vojak. Chorých je omnoho viac, v Taliansku, ktoré malo na Balkáne 60-tisíc vojakov, zaznamenali 30 chorých, v Španielsku ôsmich, v Belgicku a vo Francúzsku po štyroch, v Británii a v Grécku po jednom. Experti však dosiaľ súvislosť medzi ochorením a kontroverznou muníciou nedokázali.
V Nemecku včera vyvolali obavy informácie médií, že munícia s ochudobneným uránom sa nepoužívala len počas vojenských cvičení vo Veľkej Británii, ale aj v Nemecku. Médiá podozrievajú americkú armádu, že muníciu používala na cvičiskách v Severnom Porýní-Vestfálsku a v Bavorsku. Nemci sa tiež obávajú, či muníciu s ochudobneným uránom nepoužívali sovietske vojská na východe Nemecka.
Možnej rádioaktivite sa už v sektore ruského vojenského kontingentu v Kosove začali venovať experti ruského ministerstva obrany. Doterajšie poznatky svedčia o tom, že radiácia normálna. Predseda parlamentného výboru pre obranu Andrej Nikolajev včera upozornil, že Američania mohli Balkán využiť ako „cvičisko pre nový spôsob vedenia vojny a na testy svojich jadrových zbraní“.
Syndrómu sa včera venovala i Európska komisia, ktorá poverila pracovnú skupinu expertov, aby vyhodnotila vplyv munície s ochudobneným uránom na zdravie ľudí. Výsledky by mala EK zverejniť začiatkom februára.
(taa, mim, reuters, čtk, tasr)