Nedávno som znova navštívil Vatikán. S týmto miništátom máme uzavretú zmluvu, ktorá sa ani len nedá z našej strany vypovedať - mohla by ju zrušiť jedine Svätá stolica! Stále mi vŕtalo v hlave, ako k tejto absurdnej situácii vlastne došlo.
Podľa posledného sčítania ľudu je u nás 3 708 120 katolíkov. Biskupi Slovenska tento fakt považujú za „tiché prihlásenie sa ku Kristovi a k cirkvi, v ktorej sme boli pokrstení", a za „pravdivý obraz o náboženskom stave obyvateľov Slovenska, obraz o tom, kam sa naši ľudia zaraďujú, kam patria, kam ich v národe zaradil ich krst". Údaj sa donekonečna zneužíva na posilňovanie mýtu o katolíckom Slovensku.
Podľa posledného sčítania ľudu, ktoré sa uskutočnilo v Sovietskom zväze krátko predtým, ako sa tento štátny zväzok rozpadol, bolo v krajine o jeden a pol milióna viac manželiek ako manželov. Rozhodne to neznamenalo, že by sa v komunistickej diktatúre pestovalo mnohoženstvo, alebo nebodaj homosexuálne partnerstvá. Jednoducho oveľa viac sovietskych žien sa cítilo byť vydatých, zatiaľ čo ich zákonitým mužom sa viac páčila predstava slobody. Niečo rozhodne nebolo v poriadku, lebo taká nezrovnalosť sa ani pri obrovskom ZSSR nedala považovať za štatistickú chybu.
Mnohí, ktorí sa označili za katolíkov, netušili, ako sa bude narábať s ich anonymným údajom. Reálne praktikujúcich veriacich je u nás podľa štatistických údajov iba okolo desať percent. Hoci sa v súvislosti so základnou zmluvou s Vatikánom hovorí najmä o KDH, v skutočnosti ide o ďalšie hrozné dedičstvo, ktoré nám zanechal Vladimír Mečiar. Podobne ako on, kedysi sa aj Mussolini v období medzinárodnej izolácie Talianska obrátil práve na Vatikán, aby získal podporu kňazov. „Taliansky národ je skoro celý katolícky, katolíctvo je slávnou a starobylou talianskou tradíciou, a teda štát, ktorý je právnou organizáciou talianskeho národa, predstavuje jeho ducha a je dedičom jeho tradícií, je a môže byť iba katolícky," tvrdil Mussolini. Venoval cirkvi suverénne územie v hraniciach Ríma ako náhradu za cirkevný štát, zrušený roku 1870.
Kráčal som po Námestí sv. Petra a myslel som na dôsledky základnej zmluvy so Svätou stolicou. Jej vypovedanie bude zložité, ale nie je nemožné. Prvý krok však bude veľmi jednoduchý a mimoriadne dôležitý: vyjadriť svoj názor na ňu v kolónke „náboženské vyznanie" pri najbližšom sčítaní ľudu.