Deti, ktoré vhodili chemikálie do studne, chodia do miestnej málotriedky.
"Deti, ktoré sa hrali v prázdnom dome, kde majiteľ býva iba prechodne, v ňom našli postreky na ochranu rastlín Karathan a Dithane. Časť z nich rozmiešali vo vode a týmto roztokom maľovali steny domu. Zvyšok aj s obalmi vhodili do studne na dvore. Videla ich pri tom suseda, ktorá nám to oznámila," hovorí starosta Ľudovít Kassai.
Obec zavolala políciu, hasičov i hygienikov. Vzniklo podozrenie, že je znečistená je aj spodná voda, teda aj ďalšie studne. V Šalove ich je celkom devätdesiat. Keďže obec so 420 obyvateľmi nemá verejný vodovod, ľudia sú na vodu zo studní odkázaní. Ďalšie vzorky zoberú hygienici na rozbor dnes.
Zatiaľ ľudia pijú vodu z 2500-litrovej cisterny. "Pomáhajú nám starostovia okolitých obcí, dnes sme vodu doviezli zo Santovky. Vozenie vody je pre obec veľmi nákladné a nevieme, ako dlho to bude trvať. Môže to zruinovať náš rozpočet," obáva sa starosta.
"Prišiel som si zobrať čerstvú vodu do desaťlitrovej bandasky. Potrebujeme ju najmä na polievku. Sme doma dvaja a denne spotrebujeme až 50 litrov vody," hovorí Štefan Gyurki.
Deti sa k činu priznali. Ako povedal nitriansky policajný hovorca Miloš Fábry, zatiaľ polícia rieši prípad ako priestupok proti vodnému hospodárstvu. Hygienici podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia. Fábry pripustil, že môže prísť k prekvalifikovaniu priestupku na trestný čin. "Deti však nebudú stíhané. Majiteľ si môže uplatniť náhradu škody u ich rodičov," povedal.
S rodinami detí pracuje sociálna pracovníčka Tunde Fuxhofferová spolu s dvoma komunitnými pracovníčkami, ktoré zamestnáva obec. "Deti ani ich rodičia si neuvedomujú, čo urobili. Najstaršie dieťa asi pred pol rokom už raz znečistilo studňu. Možnosti ďalšej výchovy detí rieši sociálna kurátorka," povedala Fuxhofferová. Nie je vylúčené, že najstaršie z nich umiestneni v detskom domove.
(bej)
Máme málo pripojení na verejný vodovod
BRUSEL - Na verejný vodovod je v jednotlivých štátoch Európskej únie napojených 70 až 100 percent obyvateľstva. Slovensko podľa štatistiky, ktorú zverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat, patrí ku krajinám s najnižším počtom pripojení k verejnému vodovodu. Pripojených je naň len 84 percent domácností a horšie je na tom už len Estónsko so 72 percentami a Litva so 76 percentami.
Na komunálnu kanalizáciu je v rámci únie napojených v priemere 90 percent domácností, najhoršie je na tom Cyprus s jednou tretinou domácností a Slovensko s 55 percentami. (tasr)
Šalovčania si denne musia nosiť domov vodu v bandaskách. FOTO - AUTORKA