Životné poistenie možno využiť aj ako formu sporenia. Mnohí rodičia ho zakladajú svojim deťom, aby v dospelosti dostali peniaze na štart do života. ILUSTRAČNÉ FOTO - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Ľudia, ktorí majú uzatvorené životné poistky, dostali vlani od poisťovní úrok okolo štyroch percent. Je to viac, ako dostali klienti bánk či investori v peňažných podielových fondoch. Už tento rok by výnosy z poistenia mohli dobehnúť aj priemerné úroky zo stavebného sporenia.
"V závislosti od technickej úrokovej miery sme zhodnotili životné rezervy od 3,25 do 7 percent," povedala hovorkyňa Allianz - Slovenskej poisťovne Lucia Muthová.
Technická úroková miera znamená úrok, ktorý je poisťovňa každý rok povinná vyplatiť. Garantuje ho na celý čas platnosti zmluvy.
Okrem technického úroku poisťovne vyplácajú aj podiely na zisku. Tie poistenci dostanú v prípade, ak poisťovňa ich peniaze zhodnotila viac ako len o technický úrok. Je však na poisťovni, či ho klientom vyplatí, alebo nie.
Väčšina poisťovní klientom garantuje troj- a štvorpercentné úroky. Ľudia, ktorí uzatvorili poistky pred niekoľkými rokmi, môžu mať zaručený až sedempercentný úrok. Úrok je garantovaný len pri kapitálovom životnom poistení.
Banky pri vkladných knižkách či termínovaných vkladoch úroky negarantujú. Menia ich podľa aktuálneho vývoja na trhu. V posledných rokoch väčšinou smerom nadol.
Za výnosmi zo životného poistenia zaostávali aj výnosy, ktoré priniesli peňažné podielové fondy. Vlani väčšina z nich zarobila menej ako dve percentá.
Ešte lepšie ako klienti životných poisťovní zarobili klienti stavebných sporiteľní. Ich peniaze sa priemerne zhodnotili o vyše šesť percent. Od tohto roku sa však zníži štátna prémia. Priemerný ročný úrok z vložených peňazí za šesť rokov tak bude dosahovať 4,83 percenta. Bude to stále o niečo viac ako v prípade kapitálového životného poistenia.
Najviac zarábajú investičné životné poistky. Viaceré z nich za minulý rok vyniesli až 20-percentné úroky. Majú však aj nevýhodu - pri nich poisťovne klientom negarantujú žiadny úrok. To znamená, že namiesto výnosov môžu poistenci o časť svojich peňazí aj prísť.