BRATISLAVA - Poslancom parlamentu by chcel byť aj šéf nedávno zrušenej Slovenskej pospolitosti - národnej strany Marián Kotleba. Na kandidátke Slovenskej ľudovej strany je na druhom mieste a jeho bývalý pobočník Ján Kopúnek je štvrtý.
Najvyšší súd začiatkom marca rozpustil pospolitosť na návrh generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Slovenská pospolitosť - národná strana sa netajila sympatiami k slovenskému štátu a jeho prezidentovi Jozefovi Tisovi. Pospolitosť chcela stavovský štát s tým, že právo voliť a byť volený mali mať členovia desiatich stavov. Kotleba po rozhodnutí súdu hovoril, že členovia strany sa nevzdávajú a budú kandidovať vo voľbách.
Právnik Vladimír Pirošík povedal, že ani zrušenie pospolitosti nemení nič na tom, že jej členovia môžu fungovať v inej strane ako akýkoľvek iný občan.
Za poslanca môže kandidovať každý, kto v deň volieb 17. júna splní súbežne päť podmienok - je občanom SR, bude mať v ten deň 21 rokov, má trvalý pobyt na Slovensku, občan nemôže byť ku dňu volieb vo výkone trestu odňatia slobody a občan nie je pozbavený spôsobilosti na právne úkony.
Poslanec Smeru Miroslav Číž o bývalých členoch pospolitosti povedal, že už kandidujú za inú stranu a "musíme preto hru na otvorenú spoločnosť a demokraciu udržať". Číž však dodal, že štát má možnosť ochrany a kedykoľvek by pokusy týchto kandidátov na poslancov prekračovali hranicu povoleného, je možné zakročiť. Poslanec KDH Pavol Abrhan považuje kandidatúru bývalých členov pospolitosti za vec Slovenskej ľudovej strany, ktorá si ich dala na kandidačnú listinu. (sp)
Ktoré strany budú kandidovať vo voľbách
- SDKÚ
- SMK
- SDĽ
- KDH
- Agrárna strana vidieka
- Smer
- Združenie robotníkov Slovenska
- KSS
- Prosperita Slovenska
- Nádej
- Strana občianskej solidarity
- HZD
- SF
- SNS
- Ľavicový blok
- OKS
- ANO
- HZDS
- Slovenská národná koalícia - Slovenská vzájomnosť
- Slovenská ľudová strana
- Misia 21 - Nová kresťanská demokracia