Búracie práce už značne pokročili, zachrániť sa dajú len štyri budovy. FOTO - AUTORKA |
zastavil.
Mesto vydalo povolenie bez záväzného stanoviska pamiatkarov, dopravného inšpektorátu, policajtov, krajského úradu dopravy a životného prostredia. Pamiatkari ho napadli a Krajský stavebný úrad ho skúma ako druhostupňový orgán.
Hoci by sa malo búranie zastaviť, práce už veľmi pokročili. Halás zvolal stretnutie s pamiatkarmi a zástupcami ostatných dotknutých orgánov, ktorí skonštatovali, že už možno zachrániť len štyri objekty.
Rozhodnutie zastavuje búranie štyroch stavieb mlynov - medzi nimi aj sila a chrumkárne. Búranie ďalších objektov sa pozastaví dovtedy, kým mesto nezíska stanoviská ďalších orgánov. "Treba napríklad vytýčiť trasu na odvoz stavebnej sutiny a skládku na jej uskladnenie. Treba tiež vyriešiť presmerovanie dopravy v čase búrania stavieb vedľa zástavky," povedal Halás.
Rozhodnutie nadobudne právoplatnosť do 15 dní. Ak sa niekto z účastníkov konania odvolá, vec bude riešiť ministerstvo výstavby. Ak sa neodvolá, o búraní alebo zachovaní objektov rozhodne mesto. Okrem iného pritom posúdi aj statiku objektov." Tá už môže byť vplyvom búracích prác narušená," povedal odborník, ktorý si neželá byť menovaný.
Búracie povolenie podpísal primátor Ferdinand Vítek (SDKÚ) ako štatutár mesta. "Stavebný úrad oslovil dotknuté osoby, medzi nimi aj pamiatkový úrad. Ten si stanovil lehotu, v ktorej sa nevyjadril. Stanovisko poslal až po nadobudnutí právoplatnosti búracieho povolenia," povedal Vítek.
Podľa Halása mal stavebný úrad mesta čakať na stanovisko pamiatkarov a nemal brať do úvahy žiadne lehoty. Mesto za porušenie zákona nedostane žiadnu pokutu.
V dvojhektárovom areáli mlynov bolo pred búraním 23 objektov, ktoré niektorí Nitrania s hradom a piaristickým kostolom považujú za dominantu mesta. Niektoré z objektov pamiatkari chceli zapísať na zoznam kultúrnych pamiatok a podali na to podnet. Na mieste mlynov chce investor stavať obchodné a zábavné stredisko za dve miliardy korún.