Ford, Genral Motors či ExxonMobil sú firmy, ktoré pozorne sledujú nemecké hospodárstvo. Americkí investori ho síce hodnotia lepšie, než kedykoľvek predtým, ale upozorňujú na riziká. FOTO - SITA |
AmCham, americká obchodná komora v Nemecku, vydáva spolu s poradenskou firmou Boston Consulting Group takzvaný podnikateľský barometer. Odrážajú sa v ňom náhľady amerických investorov na nemeckú hospodársku politiku. Fred Irwin, prezident AmCham, podľa internetovských novín Spiegel Online povedal, že "také dobré známky ako tento rok nedostalo Nemecko ešte nikdy".
Vyše tretina opýtaných amerických investorov totiž konštatovala, že v poslednom období sa zlepšilo ich hodnotenie Nemecka ako ekonomickej lokality. Tri štvrtiny respondentov očakávajú zvýšenie obratu v Nemecku; s rastom investícií ráta necelá polovica amerických investorov v najväčšej európskej ekonomike.
Nemecko je podľa tlačovej agentúry Reuters krajinou s najhustejšou koncentráciou amerických firiem. Americké investície približne v dvoch tisícoch nemeckých podnikov dosiahli úroveň 120 miliárd eur. Závisí od nich zhruba 850-tisíc pracovných miest.
Medzi najväčších amerických investorov v Nemecku patria automobilky Ford a General Motors, či petrochemický gigant Exxon Mobil. Nemecko sa dostalo takisto do intenzívnej pozornosti amerických finančných firiem, ktorých investície sa odhadujú na 100 miliárd eur.
Webovský portál denníka Financial Times Deutschlad uvádza, že v tohtoročnom podnikateľskom barometri získalo Nemecko vynikajúce hodnotenie ako lokalita nielen pre administratívne a finančné centrály, ale predovšetkým pre "kompetenčné centrá," sústreďujúce sa na marketing, odbyt a vývoj. Na druhej strane však americkí investori uvádzajú, že Nemecko stratilo príťažlivosť vo výrobných aktivitách, najmä v automobilovom a farmaceutickom priemysle.
Americkí investori na Nemecku kritizujú najmä vysoké pracovné náklady, silnú reguláciu pracovného trhu a relatívne vysoké daňové zaťaženie. Podľa internetovského portálu denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung sa domnievajú, že ak sa Nemecku podarí uskutočniť reformy smerom k zlepšeniu podnikateľských podmienok, tak naďalej zostane na špici svetovej ekonomiky.
Irwin tiež vyzdvihol, že Nemecko sa nachádza v tvrdom konkurenčnom boji s východnou Európou a Áziou. V tejto súvislosti povedal, že "dochádza k poeurópšťovaniu investičných rozhodnutí amerických firiem".
Varovným signálom je, že približne štvrtina amerických respondentov chce v Nemecku odbúrať výrobné procesy a presmerovať ich do krajín strednej a východnej Európy. Predstaviteľ Boston Consulting Group Martin Koehler varoval, že ak sa v Nemecku nezlepšia rámcové podmienky, potom prestane byť pre americké podniky "inovačnou fabrikou" a stane sa z neho obyčajný "predajný pult" na produkty amerických podnikov, vyrobené vo východnej Európe alebo v Ázii.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov